Jak zabezpieczyć znajdujące się telefonie dane na wypadek zniszczenia

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
5 minut

Angry man showing broken smartphonePowołując się na raporty GUS, w Polsce aktywnych jest blisko 56 milionów kart SIM [dane na rok 2013!].

Na popularności zyskują teraz Smartfony, które w abonamencie możliwe do kupienia są już za przysłowiową złotówkę.

Telefon przestał służyć wyłącznie do dzwonienia.

Zaryzykowalibyśmy nawet stwierdzeniem, że coraz to rzadziej wykorzystujemy go w tym właśnie celu.

Łatwy dostęp do Internetu, to jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze telefonu.

I jak jeszcze w przypadku komputerów i systemu informatycznego zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czają się w sieci i jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, tak w przypadku Smartfonów, najczęściej w ogóle nie skupiamy się na tego typu sprawach. Utrata danych, to problem wyjątkowo istotny, tym bardziej, że związany jest on nie tylko ze złośliwym oprogramowaniem, ale również ze zwykłą awarią.

Powiemy dziś więc o jednym z najłatwiejszych sposobów zabezpieczenia swoich kontaktów i zdjęć.

Przechowywanie i przetwarzanie plików w chmurze jako zabezpieczenie naszych danych

Niezależnie od tego, jakiej marki Smartfona mamy i z jakiego systemu operacyjnego korzystamy – MacOS’a, Windows Phone, czy Androida, każdy z nich posiada pakiet usług i oprogramowań w chmurze ( iCloud, SkyDrive i cały szereg innych programów dla Androida, jak np. Justcloud, Dropbox, Sugarsync).

Czym jest tzw. cloud computing?

To systemy, oprogramowania, które, mówiąc w dużym skrócie, pozwalają na przechowywanie i przetwarzanie plików na zewnętrznym, wirtualnym serwerze, nie na własnym dysku czy karcie pamięci aparatu. Ostatnimi czasy zauważamy rosnącą popularność tego typu rozwiązań. Dlaczego? Nie tylko ze względu na oszczędność pamięci, możliwość ograniczenia wydatków na sprzęt o wyższych parametrach, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo danych znajdujących się zarówno na dysku naszego komputera, jak i w Smartfonie.

W przypadku każdego z systemów operacyjnych, istnieją programy pozwalające na synchronizację zapisanych kontaktów z „chmurą”. Oznacza to, że zarówno w przypadku awarii telefonu, jak i też jego utraty, poprzez przeglądarkę mamy dostęp do numerów, adresów, które w łatwy sposób możemy ponownie ściągnąć na nasz telefon. To ważne, szczególnie dla wszystkich biznesmanów, dla których utrata danych kontaktowych stanowi duże utrudnienie.

Co możemy ściągnąć z chmury?

Importować możemy nie tylko kontakty, ale również dokumenty i co w przypadku smartfonów szczególnie istotne – zdjęcia.

Odpowiednia synchronizacja, wyjątkowo łatwa do ustawienie zarówno w przypadku Dropbox, SkyDrive, Sugarsync i iCloud jak i innych programów, pozwala na automatyczne przesłanie zrobionych przez nas fotografii do „chmury” i umożliwia łatwe i niemal natychmiastowe dzielenie się nimi z wybranymi osobami.

System iCloud oferuje również inne przydatne rozwiązania, które okazać mogą się zbawienne w przypadku kradzieży, bądź zgubienia iPhone’a.

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwe jest np. zlokalizowanie utraconego telefonu oraz zdalne usunięcie znajdujących się w nim danych.

Niestety mimo łatwości obsługi systemów w chmurze i ich synchroznizacji z naszymi smartfonami, stosunkowo niewiele osób korzysta jeszcze z tej opcji.

Wiadomym jest, że w przypadku telefonów firmowych, proces synchronizacji, może zabrać nieco więcej czasu.

Wiele firm, tak jak my, oferuje taką usługę każdemu Klientowi objętemu opieką.

To zaledwie godzina pracy informatyka, a utrata kontaktów i danych, to wydatek nieporównywalnie wyższy.

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!