Laptop, czy nie laptop – oto jest pytanie!

Autor wpisu
Dorota Ruta

bif800
Nadchodzi taki moment, że Twój stary komputer staje się wolniejszy od żółwia z reumatyzmem. Nie pomaga już czyszczenie rejestru, defragmentacja dysku, ani usuwanie wirusów. Obudowa się grzeje, odnosisz wrażenie, że maszyna zaraz wypuści z siebie kłęby pary… Najwyższy czas na wymianę sprzętu…
Ale co kupić? Laptopa, czy stacjonarny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od Twojego trybu pracy, zadań, do których będziesz wykorzystywać komputer oraz budżetu, jaki posiadasz. Fajna odpowiedź, co, drogi Czytelniku? Czekałeś zapewne na gotowe rozwiązanie, podsunięte przez informatyka, ale nie ma tak łatwo. Komputer powinien być dopasowany do Twoich potrzeb, a nie wybrany na chybił trafił. Dlaczego to tak ważne? Sięgnijmy po porównanie do branży motoryzacyjnej – nikt nie kupi TIRa, kiedy potrzebny mu jest mały, miejski samochód.
Jak więc określić swoje potrzeby?
Zastanów się, w jaki sposób korzystasz z komputera na co dzień. Poniższe pytania pomogą Ci określić najważniejsze dla Ciebie cechy komputera.
1. Czy jesteś osobą mobilną i dużo podróżujesz?
71bLbrvdgYL._SL1500__enlJeśli na to pytanie odpowiedziałeś zdecydowanie „tak”, powinieneś raczej skłonić się ku kupnu laptopa. Wybierz niewielki i lekki model, łatwy do spakowania w torbę czy plecak, pozwalający na jak najdłuższą pracę na baterii. Świetnie sprawdzą się dla Ciebie ultrabooki – kombinacja laptopa i tableta – wygodna i stosunkowo wydajna.
Przykładowe modele: HP Split 13-M210, Lenovo Yoga 2 Pro, Dell XPS 13

2. Czy cenisz wydajność ponad mobilność?
computer-414059_1280Ty, lub Twoje dziecko spędza wolny czas, grając w nowsze tytuły gier komputerowych? Zajmujesz się obróbką wideo, lub grafiką? Nie każdy laptop podoła wyzwaniom, które przed nim postawisz… Potrzebujesz „szytego na miarę” desktopa, w zestawie z większym monitorem. Najlepiej jest poprosić informatyka o pomoc w konfiguracji maszyny – pozwoli to na uzyskanie optymalnego zestawu, zapewniającego najlepsze wyniki w pracy i osiągi w grach.
Przykładowa konfiguracja
(komputer pozwalający na bezstresowe granie w Wiedźmina 3):

Płyta główna: MSI 970A-G43 CPU: AMD FX-6300  Grafika: msi Radeon R9 270  RAM: GooDRAM play 2x4GB 1600MHz  Zasilacz: Corsair V650  Obudowa: SilenciumPC Brutus M25  Dysk twardy: WD Caviar Blue 500GB
3. Potrzebujesz zwykłego, budżetowego komputera „bez bajerów”?
computer-472016_1280Pracujesz w biurze, lub komputer służy Ci jedynie do okazyjnego przeglądania stron internetowych? Zadowoli Cię ( lub musi wystarczyć) ekonomiczne rozwiązanie? W takiej sytuacji warto rozważyć dwie opcje:
a. kupno laptopa poleasingowego – otrzymujesz komputer w niezłym stanie, za dość niską cenę, z przynajmniej roczną gwarancją (uwaga: nie wszystkie firmy taką dają!). Spokojnie wystarczy do przeglądania „internetów”, odtworzenia filmu, przechowywania rodzinnych zdjęć czy pisania dokumentów tekstowych.
UWAGA. Nie kupuj komputerów od firmy-krzak. Warto wydać troszkę więcej, a mieć pewność, że sprzęt będzie posiadał legalne oprogramowanie (tzw. licencja refurbished).
b. kupno nowego laptopa (z grupy cenowej 1500-2500zł netto) – zakup nowego sprzętu pozwala często na wydłużenie gwarancji, możemy też liczyć na różnorakie bonusy ( czasowe licencje na oprogramowanie, np. antywirusowe).
Przykładowe budżetowe modele: Lenovo B50-70, Acer E5-572G, Dell Vostro 3546
4. Chcesz szpanować?

TG-PC-games-booming-featuredJesteś osobą, która dobiera kolor karoserii samochodu pod kolor obudowy najnowszego telefonu? Cóż, masz wiele rozwiązań do wyboru! Poczynając od fikuśnych ultrabooków, przez wydajne laptopy stworzone dla gamerów, aż po desktopy w designerskich obudowach… Musisz tylko liczyć się z tym, że to kosztuje 🙂
Jeśli pieniądze nie grają żadnej roli, może zdecydujesz się na zakup Maca? Więcej o Macbookach przeczytasz >>tu<< i >>tutaj<<.
Laptopy dla gamerów : MSI AG2712A (all-in-one), ASUS G751, AlienWare M15x
Przykładowe modele desktopów dla gamerów: ASUS ROG TYTAN G30AB, Alienware Area51
Designerskie obudowy do desktopów : IN WIN S Frame, Aerocool GT-S, Silverstone RV01
Nadal nie wiesz, jaki sprzęt wybrać? Skonsultuj się z InfoMagikiem! Dobieramy sprzęt dla naszych klientów, dokładnie analizując ich potrzeby.
chcielibyśmy podziękować naszym przyjaciołom z http://www.p4rgaming.com/blog/what-is-elo do sponsorowania tego posta!!