Czy warto zmienić Windows 10 na Windows 11 w firmie?

Kategoria:  Biznes IT
Data wpisu:  24.04.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  4 minuty

Windows 11 to najnowszy system operacyjny, który został wydany w październiku 2021. Wielu naszych klientów zastanawia się nad tym, czy warto zmienić Windows 10 na Windows 11? W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze różnice.

Czy Windows 11 jest bardziej wydajny?

Najnowsze oprogramowanie Microsoft prowadza wiele usprawnień związanych z wydajnością. Zoptymalizowano:

  • menedżer okien, który ułatwia obsługę i organizowanie otwartych okien na pulpicie.
  • system zarządzania pamięcią RAM, który poprawia ogólną wydajność sytemu.

Przyczynia się do dużo sprawniejszej i efektywniejszej pracy.

Czy Windows 11 jest bezpieczniejszy?

Tak, Windows 11 zwiększa poziom bezpieczeństwa systemu poprzez wprowadzenie dwóch istotnych funkcji, takich jak TPM 2.0 i Secure Boot.

  • TPM 2.0 (Trusted Platform Module) jest specjalnym urządzeniem sprzętowym, które służy do przechowywania kluczy szyfrowania i autoryzacji. Dzięki temu, atakującym jest dużo trudniej uzyskać dostępu do Twojego systemu.
  • Secure Boot to proces weryfikacji systemu operacyjnego podczas uruchamiania. Zapobiega to możliwości uruchomienia niezaufanego oprogramowania, które mogłoby uszkodzić lub przejąć kontrolę nad Twoim systemem.

Czy Windows 11 wygląda inaczej?

Windows 11 posiada nowoczesny interfejs użytkownika, który wykorzystuje najnowsze trendy w projektowaniu interfejsów użytkownika. Nowoczesny i atrakcyjny wygląd wprowadza między innymi nowe style kafelków i centrum akcji, które umożliwia łatwe dostosowanie ustawień systemowych. Interfejs użytkownika jest bardziej przyjazny i intuicyjny dla użytkownika niż w poprzednich wersjach systemu.

Układy Snaps Layout

Snap layouts to funkcja, która umożliwia użytkownikom systemu Windows 11 szybkie i łatwe organizowanie okien aplikacji na ekranie. Dzięki niemu można w łatwy sposób podzielić ekran na sekcje i przypisać do nich aplikacje.

Tto doskonałe narzędzie dla osób, które pracują na wielu aplikacjach jednocześnie i chcą, żeby ich praca była bardziej zorganizowana i efektywna. To także świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają mniejsze ekrany i chcą jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń

Aby użyć Snap layouts:

  • otwórz aplikacje, którą chcesz umieścić na ekranie.
  • przeciągnij okno aplikacji do jednego z rogów ekranu, a zobaczysz miniaturkę innych aplikacji, które możesz umieścić w pozostałych sekcjach.
  • klikając na jedną z miniatur, przypiszesz ją do wybranej sekcji.

snap layout menu windows 11

Jeśli chcesz zmienić położenie sekcji, wystarczy przeciągnąć ją w inne miejsce ekranu. Aby zmienić rozmiar sekcji, najedź na granicę sekcji i przeciągnij ją w odpowiednim kierunku.

Czy mogę uruchomić aplikacje z Androidem na pulpicie w Windows 11?

Tak, istnieje możliwość uruchomienia aplikacji z Androidem na pulpicie. Możesz to zrobić za pomocą Microsoft Store. W ten sposób można korzystać z ulubionych aplikacji i korzystać z nich w sposób wygodny i efektywny.

Czy Microsoft Teams działa lepiej?

Tak, Windows 11 ma wbudowaną integrację z Microsoft Teams, co oznacza, że możesz łatwo komunikować się z innymi bez konieczności dodatkowej instalacji oprogramowania. Umożliwia szybkie i wygodne przesyłanie wiadomości między użytkownikami, zapewniając efektywną i wygodną pracę na komputerze i spełniając potrzeby użytkowników biznesowych.

Czy Windows 11 lepiej obsługuje ekrany o rozdzielczości 4k  8k?

W Windowsie 11 zdecydowanie poprawiono obsługę ekranów o wysokiej rozdzielczości, takich jak ekrany 4k i 8k. Dzięki wprowadzonym zmianom, użytkownicy mogą cieszyć się lepszym komfortem pracy na dużych ekranach. Nowe narzędzia do zarządzania wieloma ekranami pozwalają na szybsze i bardziej intuicyjne przemieszczanie okien między różnymi monitorami, co zwiększa efektywność pracy. Ponadto, rozbudowane ustawienia skalowania dają użytkownikom większą kontrolę nad wyglądem interfejsu i dostosowaniem go do własnych potrzeb.

Wymagania sprzętowe

Jeśli planujesz przejście na Windows 11, pamiętaj o odpowiednim sprzęcie. Zainwestuj w komputer z minimum 8 generacją procesora i minimum 8, a najlepiej 16GB RAM. Pamiętaj, że dobry sprzęt to zaleta, która podnosi komfort pracy Twoich pracowników. Stary laptop, który będzie się cały czas zacinał nie pozwoli na wykonywanie zadań w sposób efektywny i może być powodem frustracji dla pracowników. Jeśli stoisz przed wyborem nowego sprzętu dla Twojej firmy, koniecznie sprawdź nasz artykuł o laptopach służbowych.

Nie czekaj i wprowadź Windows 11 już dziś. Nasza firma jest oficjalnym partnerem Microsoft, a wśród naszych InfoMagików znajdują się certyfikowani specjaliści. 

Autor wpisu
Natalia Traczewska