Jaki laptop służbowy wybrać?

Kategoria:  Biznes IT
Data wpisu:  11.04.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  6 minut

Niestety często spotykamy się z tym, że kupując laptop służbowy, klient działa zbyt pochopnie i zbyt szybko.  Zakup dokonywany jest w najbliższym elektro-markecie, a najważniejszym kryterium zakupu jest „promocyjna cena”. Takie postępowanie niestety ma dość szybko negatywne skutki dla biznesu klienta.

Wybór odpowiedniego sprzętu może wydawać się trudny, ważne jest aby dokonywać go świadomie.  Wymagania dla laptopów biznesowych są inne niż te dla laptopów prywatnych. Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaki system operacyjny wybrać,
 • jaki procesor wybrać,
 • ile pamięci RAM potrzebujesz,
 • jaki dysk twardy wybrać,
 • jaki powinien mieć rozmiar i wagę,
 • jaką gwarancję powinien posiadać.

Jaki system operacyjny powinien mieć laptop służbowy?

Laptop biznesowy powinien mieć zainstalowany system operacyjny Windows 10 w wersji Pro. Jak sama nazwa wskazuje, Pro jest od Professional. Jest to zoptymalizowany system dla użytkowników biznesowych. Obejmuje on szereg funkcji, które nie są dostępne w wersji Home. Główne różnice pomiędzy tymi systemami to:

Funkcja Windows 10 Home Windows 10 PRO
Obsługa usługi Active Directory
Obsługa usługi Azure Active Directory
Funkcja BitLocker
Windows Information Protection (WIP) zaawansowana ochrona przed potencjalnymi wyciekami danych
Enterprise State Roaming na platformie Azure
Microsoft Intune (MDM) zarządzanie i inwentaryzacja urządzeń
 • Obsługa usługi Active Directory to narzędzie służące do zarządzania zasobami i użytkownikami w sieci.
 • Obsługa usługi Azure Active Directory to podobne narzędzie, ale działające w chmurze.
 • Funkcja BitLocker służy do szyfrowania danych na dysku twardym. Więcej o funkcji BitLocker’a i szyfrowania dysków, dowiesz się z tego artykułu.
 • Windows Information Protection (WIP) to zaawansowana ochrona przed potencjalnymi wyciekami danych.
 • Enterprise State Roaming na platformie Azure to funkcja służąca do inwentaryzacji urządzeń.
 • Microsoft Intune (MDM) to narzędzie do zarządzania nimi.

Jaki procesor powinien mieć laptop biznesowy?

Procesor wpływa na wydajność laptopa, czyli na szybkość ładowania i pracy aplikacji oraz systemu operacyjnego, co znacznie przyspieszy pracę. Warto zwrócić uwagę na procesor, który będzie odpowiedni do Twoich potrzeb. Do pracy z aplikacjami biurowymi, procesor klasy Intel Core i5 lub i7 będzie wystarczający. Jeśli natomiast pracujesz z bardziej wymagającym oprogramowaniem, warto zwrócić uwagę na procesory klasy Intel Core i9. Naszym zdaniem do pracy w biurze nie warto jednak decydować się na Core i3. Najsłabszy procesor Intela tylko na początku będzie Ci się wydawał wystarczający. Bardzo szybko będzie Cię jednak spowalniał w pracy z większą ilością programów czy większą ilością otwartych zakładek w przeglądarce.

Jak czytać oznaczenia procesorów?

Aby dobrze wybrać procesor warto rozumieć jego oznaczenie.

Oznaczenia procesorów składają się z kilku elementów, z których każdy zawiera informacje na temat cech procesora.

Poniżej podaję jak to wygląda dla procesorów firmy INTEL, które stanowią większość na rynku:

 • INTEL  – jest to oznaczenie producenta procesora, czyli firmy
 • Core i3/i5/i7/i9  jest to numer identyfikacyjny procesora – określa liczbę rdzeni, taktowanie. Im wyższy numer tym mocniejszy procesor, czyli możesz pracować na wielu programach.
 • 12 – jest to generacja procesora – informuje o tym z jakiego roku jest procesor. Firma INTEL wydaje co roku nową generację. Jeśli obecnie mamy generację 12. a jest rok 2023. To generacja 8, będzie oznaczała, że dany komputer ma już około 4 lata, czyli był wyprodukowany w roku około 2018-2019. Starszy komputer oznacza sporo mniejszą wydajność w Twojej pracy.
 • Seria i typ procesora – im wyższa liczba w numerze, tym wyższa jest jego wydajność. Jest to już trochę mniej istotny parametr.

Jak czytać oznaczenia procesorów w laptopie

Jaką pamięć RAM powinien mieć laptop biznesowy?

Pamięć RAM to ważny element wpływający na wydajność komputera. Zbyt mała ilość pamięci, np. 4GB, spowolni działanie programów i spowoduje długie ładowanie. Do normalnej pracy na Windows 10 wystarczy 8GB RAM, jednak każdy nowy komputer posiada już Windows 11, który dla komfortowej pracy wymaga minimum 16GB RAM.

Jaki dysk powinien mieć laptop służbowy?

Są dwa główne typy dysków twardych: dyski HDD i dyski SSD. Dyski SSD są zazwyczaj droższe od dysków HDD, ale są znacznie szybsze i lżejsze. Obecnie będzie już bardzo trudno kupić nowego noteboka z innym dyskiem niż dysk SSD. Minimalna pojemność dla Windows 10 to 256GB, jeśli jednak pracujesz z większą ilością plików i programów, to lepiej pomyśleć o dysku 500GB lub nawet 1TB SSD.

Jaki rozmiar powinien mieć laptop biznesowy?

W przypadku laptopów  biznesowych, przekątna ekranu i waga są szczególnie istotne. Najprawdopodobniej laptop będzie narzędziem, które często będziesz zabierać na prezentacje, konferencje i inne spotkania biznesowe. Najlepszym wyborem będzie 13-calowy lub 14-calowy ekran, który będzie lekki i łatwy do przenoszenia. Jeśli natomiast głównie pracujesz w biurze, możesz wybrać większy ekran 15-calowy lub 17-calowy, co pozwoli Ci na większy komfort pracy.

Jaką gwarancję powinien posiadać notebook biznesowy?

Dla firm najważniejsze jest unikanie przestojów w pracy. Produkty konsumenckie, czyli do użytku domowego zwykle posiadają tylko 2 letnią gwarancję z koniecznością dostarczenia popsutego komputera do sprzedawcy lub serwisu producenta. Ty jako przedsiębiorca, raczej wolałbyś aby uszkodzenie komputera nie powodowało kilkutygodniowego przestoju w pracy. Notebooki biznesowe, takie jak np: Dell Vostro, Dell Latitude posiadają 3-letnią gwarancję  z czasem naprawy 24 godziny. Oznacza to, że po zgłoszeniu uszkodzenia komputera do producenta, wysyła on do Ciebie, do firmy ekipę „remontową”, której zadaniem jest naprawić Twój komputer na miejscu w firmie. Nigdzie nie trzeba go wysyłać, to serwisant  producenta odpowiada za to, żeby oddać Ci sprawny komputer. Fajne prawda?

Potrzebujesz wyceny sprzętu dla Twojej firmy? Poproś o to naszego eksperta!

Autor wpisu
Natalia Traczewska