SSL – co to jest i dlaczego jest ważne dla firm?

Kategoria:  Bezpieczeństwo IT
Data wpisu:  08.05.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  3 minuty

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół, który zabezpiecza transmisję danych w Internecie i jest niezbędny dla każdej firmy prowadzącej działalność online. Polega on na szyfrowaniu informacji przesyłanych pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową użytkownika. To darmowe rozwiązanie, które wymaga jedynie czasu na konfigurację. Dlaczego warto zwrócić na to uwagę i wdrożyć SSL dla swojej firmy?

Skąd klienci będą wiedzieć, że Twoja strona ma certyfikat SSL?

Klienci będą wiedzieć, że Twój serwis internetowy jest bezpieczny, jeśli zobaczą zieloną kłódkę w pasku adresu oraz napis „Bezpieczne” lub „Zabezpieczone” obok adresu strony. Ponadto, jeśli Twoja strona ma certyfikat SSL, to w adresie strony powinien być protokół „https” zamiast „http”. To wszystko daje klientom pewność, że ich dane osobowe i finansowe są chronione podczas korzystania z Twojego serwisu internetowego.

  • Strona z certyfikatem

Strona z certfikatem SSL

  • Strona bez certyfikatu

Strona bez certyfikatu SSL

Wpływ na wizerunek firmy

Posiadanie certyfikatu SSL wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Dlaczego? Po pierwsze, dzięki szyfrowaniu informacji, klienci mają pewność, że ich dane osobowe i finansowe są bezpieczne. To zwiększa zaufanie do firmy, co może przekładać się na większą liczbę transakcji i lojalność klientów. Po drugie, wiele przeglądarek internetowych oznacza strony bez certyfikatu jako niebezpieczne, co odbija się negatywnie na wizerunku firmy.

Techniczne korzyści

Poza korzyściami wizerunkowymi, SSL wprowadza wiele korzyści technicznych. Przede wszystkim, szyfrowanie informacji to podstawowa forma ochrony przed cyberprzestępczością. Bez SSL hakerzy mogą łatwo przechwycić dane przesyłane pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika. Ponadto, posiadanie certyfikatu wpływa na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek. Google już kilka lat temu wprowadził algorytm, który faworyzuje strony w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że posiadanie certyfikatu SSL może wpłynąć na zwiększenie ruchu na stronie i pozyskanie nowych klientów.

Ile kosztuje certyfikat?

Ceny wahają się od 100 zł do nawet 1 500 zł rocznie. Natomiast bez problemu możesz zdecydować się na darmowy certyfikat, w takim przypadku poniesiesz jedynie koszt konfiguracji (do 5 godzin).

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów oraz poprawić wizerunek swojej firmy, warto wdrożyć SSL. Nie tylko zwiększysz zaufanie klientów, ale również wpłyniesz pozytywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek. Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem i zdobądź SSL dla swojej firmy już dziś!

Autor wpisu
Natalia Traczewska