Nowy sposób formatowania dysków w sektory 4 KB

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
4 minuty

Co to są formatowania w sektory 4 KB?

Formatowanie dysków z sektorami 4KB
Formatowania dysków w sektory 4 KB jest przyjętym w całej branży nowym standardem, który zmienia fizyczną wielkość sektora dysku twardego z 512 bajtów na 4 kilobajty. Ten nowy sposób formatowania zapewnia większą pojemność i efektywniejszą korekcję błędów dysku twardego.

Dlaczego potrzebny jest nowy standard formatowania?

W miarę jak zapotrzebowanie na pojemność dysków twardych rosło w ciągu ostatnich trzydziestu lat od megabajtów po gigabajty i terabajty, używane dotąd sektory o wielkości 512 bajtów okazały się wąskim gardłem utrudniającym projektowanie lepszych i większych dysków twardych. Technologia się rozwinęła, ale formatowanie pozostało takie jak dawniej. Wszystko to zmieni się teraz dzięki wprowadzeniu w całej branży formatowania w sektory 4 KB.

Jakie korzyści zapewni to klientom?

Użytkownicy mogą zapisać na dysku więcej danych i korzystać z ulepszonej korekcji błędów, ponieważ podział na sektory 4 KB pozwala nawet na ośmiokrotną oszczędność przestrzeni dyskowej.

W formatowaniu 512-bajtowym każdy sektor ma znacznik pokazujący początek sektora, obszar przeznaczony na przechowywanie kodów korekcji błędów oraz niewielki odstęp między sektorami.

W większych dyskach ta niewykorzystana przestrzeń zajmuje znaczną część dysku.

Kto to wymyślił i kiedy sektory 4 KB zostaną wprowadzone?

Jako pierwszy producent dysków twardych formatowanie w sektory 4 KB opracowała firma Seagate. Jednak wszyscy producenci w niedługim czasie w nowych modelach dysków twardych wysyłanych do dystrybucji zapewnią zgodność ze standardem sektorów 4 KB.

Czy formatowanie w sektory 4 KB jest zgodne z aktualnymi systemami operacyjnymi?

Systemy operacyjne wydane po wrześniu 2009 r. zostały przygotowane do współpracy z tym nowym standardem formatowania i wszystkie zapewniają obsługę sektorów 4 KB.

Należą do nich Windows 7, Vista, OS X Tiger, Leopard, Snow Leopard i wersje jądra Linux.

A co z Windows XP?

Starsze systemy operacyjne, takie jak Windows XP, wydane przed przyjęciem formatowania 4 KB wymagają dodatkowego wsparcia.

Aby ułatwić pracę systemowi Windows XP, dyski sformatowane w standardzie 4 KB mogą „udawać” za pomocą emulacji sektorów 512-bajtowych, że nadal używają takich sektorów.

Będziemy na bieżąco informować Was o nowych standardzie formatowania dysków i niedogodnościach związanych z jego wprowadzaniem.

Keep it touch with us!

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!