Monkey’s audio czyli dzielenie i konwersja ape2mp3

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
5 minut

Monkey’s Audio to bezstratny kodek dźwięku. Pozwala zmniejszyć wielkość plików od 40 do 50%. Pliki zawierające dźwięk w tym formacie mają rozszerzenie .ape

Piki kodowane tym kodekiem bardzo dobrze brzmią na komputerze, ale zaczyna się problem jak chcemy je przenieść na urządzenie, np: player mp3, który nie obsługuje kodowania Monkey’s Audio.

Należy wtedy przekonwertować ape do mp3. Dodatkowo najczęście ape są w jednym pliku zawierającym całą płytę. Wtedy należy jeszcze dodatkowo podzielić jeden plik ape, na poszczególne utwory w mp3.

Możemy to zrobić za darmowo za pomocą programu do dzielenia plików. Podstawą jest posiadanie pliku ape oraz pliku z rozszerzeniem CUE, w którym zapisane są informacje o podziale na utwory.

Medieval CUE Splitter (PC)

Program jest banalny w obsłudze, należy pokazać plik ape oraz określić katalog w którym program zachowa podzielone utwory.

Następnym krokiem jest konwersja podzielonych plików ape do formatu mp3.

Robimy to programem LOSSLESS (FLAC – APE – WAV) to MP3 CONVERTER, który ściągamy ze strony:

http://stols.com/net/ll2mp3.html

Program pomaga nam ściągnąć wszystkie potrzebne podprogramy, czyli dekoder LAME, APE, FLAC. Ściągamy je naciskając ikonkę globusa, kodek dźwięku instalujemy w systemie, a później naciskamy na lornetkę aby program odnalazł je prawidłowo u nas w systemie.

Po konfiguracji ustalamy (patrz obrazek 3) docelowe miejsce dla plików mp3 i pozostaje nam tylko przeciągnąć pliki ape do wnętrza programu. Konwersja rozpocznie się automatycznie.

Więcej informacji na naszym blogu.

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!