Goodbye, Windows XP!

Kategoria:  Archiwum
Data wpisu:  29.11.2013
Czas potrzebny na przeczytanie:  3 minuty

Koniec wsparcia Windows XPUżywasz Windows XP lub pakietu Office 2003?

W takim razie jest kilka rzeczy, o których koniecznie musisz wiedzieć!

Z dniem 8 kwietnia 2014 roku Microsoft przestaje świadczyć usługi wsparcia w zakresie obsługi tego właśnie oprogramowania, a także Microsoft Exchange Server 2003.

W praktyce oznacza to, że od tego czasu nie będą ukazywać się żadne aktualizacje, a w tym ta najważniejsza – aktualizacja zabezpieczeń systemu Windows!

Nie będzie można też liczyć na wsparcie związane z użytkowaniem Office 2003, zarówno w formie bezpłatnej, jak i płatnej pomocy.

Co więcej, wielu niezależnych dostawców oprogramowania i producentów sprzętu również zamierza wycofać się ze wsparcia w zakresie obsługi systemu XP.

Kto nadal używa systemu Windows XP?

Wiele przedsiębiorstw wciąż korzysta ze starego oprogramowania, zapominając o tym, że nie decydując się na migrację danych przed upływem 8.04.2013. Naraża się tym samym na szereg zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa teleinformatycznego!

Bez uaktualnień i systematycznie instalowanych poprawek nasz system komputerowy jest łatwym celem ataków nie tylko indywidualnie działających hakerów, ale i nawet zorganizowanych grup cyberprzestępców, którzy czekają na penetracje Twoich dysków, kradzież danych czy nawet przejęcie całych systemów. Wiedzmy jednak, że chodzi tu nie tylko o posiadane przez nas dane, ale i o certyfikaty, które w przypadku niezachowania standardów bezpieczeństwa, mogą zostać odebrane.

Obie sytuacje – zarówno atak cyberprzestępców, jak i utrata certyfikatów wpłynie na wizerunek firmy i zaowocuje rozwiązaniem umów przez Klientów i trudnościami w pozyskaniu nowych.

Sytuacja jest coraz poważniejsza…

Jeśli jeszcze nie rozpoczęliście procesu migracji danych do nowocześniejszego systemu, pamiętajcie, że zostało już całkiem niewiele czasu. Nie zapominajcie, że jest to proces czasochłonny i nie należy odkładać go do ostatniego momentu.  

W oparciu o dane dostarczane prze Klientów, Microsoft podaje, że wdrożenie w przedsiębiorstwie trwa średnio od 18 do 32 miesięcy! (http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/endofsupport.aspx). Dlatego właśnie należy jak najszybciej rozpocząć proces planowania i testowania przyjętych rozwiązań. Aby jak najszybciej zakończyć proces migracji – jeśli to jeszcze możliwe, przed upływem okresu świadczenia wsparcia.

Microsoft oferuje swoim Klientom pragnącym przejść na nowszy system operacyjny bezpłatne narzędzie – Microsoft Deployment Tooklit  i szereg wskazówek technicznych dotyczących całego procesu. Pamiętajcie, że w razie problemów służymy Wam pomocą!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na ten temat, śledźcie naszego bloga! Już niedługo kolejny wpis poruszający tę kwestię i mówiący, jak zwlekanie z migracją danych może się skończyć!

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta