Geofencing – Przyszłość? Czy e-kajdanki?

Kategoria:  Archiwum
Data wpisu:  02.02.2015
Czas potrzebny na przeczytanie:  2 minuty

W Windows 10 pojawiała się funkcja Geofencing…
To jedno z nowych zjawisk popularyzowanych przez coraz większą liczbę użytkowników urządzeń mobilnych (tabletów, telefonów). Usługa pozwoli sprawdzić, gdzie jest nasze dziecko czy znajomy, a także zaserwuje nam reklamy pozycjonowane pod aktualne miejsce, w którym przebywamy.

Geofencing jeszcze nie doczekał się polskiego odpowiednika. Można go przetłumaczyć jako „geograficzną siatkę”.

Przy naszej lokalizacji ustalonej przez moduł GPS, GSM są wydzielone obszary, które mogą wpływać na nasze urządzenie mobilne… To coś więcej niż sama lokalizacja.

Może służyć np. do lokalizowania firmowych urządzeń, a także dzięki Geofencingowi można wyznaczać miejsca, w których użytkownik lub urządzenie mobilne, takie jak smartfon, ma dostęp do wybranej sieci lokalnej czy zasobów znajdujących się na serwerze.

Ostatnio znajomy pokazał mi, że Geofencing jest popularny w aplikacji portali randkowych.
Można zobaczyć, które zaprzyjaźnione osoby są dostępne w naszej bliższej lub dalszej „bliskości”, a następnie zaaranżować spotkanie.

Pójdźmy trochę w przyszłość…

Geofencing to na pewno przyszłość, lecz musi być rozsądnie i przemyślanie wprowadzony do powszechnego i firmowego użytku. Nasze urządzenie mobilne automatycznie może nam pomóc znaleźć restaurację o naszych preferencjach żywnościowych, w której jest najkrótszy czas oczekiwania.

Funkcja może być włączona w naszym Windows 10, gdy posiadamy moduł GPS lub modem GSM.

Lokalizacja
Geofencing

Autor wpisu
lukasz-avatar-dreamiteamŁukasz Matuszewski