Posiadasz Windows 7 i nie masz płyty?

Kategoria:  Archiwum
Data wpisu:  13.02.2015
Czas potrzebny na przeczytanie:  3 minuty

Prawdopodobnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, że klucz licencyjny Windows jest umieszczony na naklejce na komputerze. Nie ma zaś dołączonej płyty instalacyjnej….

Zazwyczaj w takiej sytuacji szukasz instalki po znajomych lub na serwisach i forach internetowych.

Mało osób wie że Microsoft uruchomił usługę Microsoft Software Recovery dla użytkowników Windows 7 która pozwala w prosty sposób uzyskać dostęp do nośnika instalacyjnego systemu.

http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery

Microsoft Software Recovery opiera się o weryfikacji klucza Windows. Jest dedykowana do Windows 7 które kupiliśmy w wersji OEM lub BOX.

Po otwarciu strony jesteśmy poinformowaniu nas ile wolnego miejsca potrzebujemy aby pobrać obraz systemu – w zależności od wersji będzie miał on rozmiar 2-3,5 GB. Microsoft odrazu podpowiada jak nagrać płytę instalacyjną na pendrive wykorzystując narzędzie Windows 7 USB/DVD Downloadhttp://wudt.codeplex.com

Software Recovery

W sekcji drugiej wpisujemy nasz klucz produktu, a trzeciej wybieramy język płyty instalacyjnej.

Po naciśnięciu przycisku „Next – Verify Product Key” rozpocznie się proces weryfikowania klucza. Jeśli czynność przebiegnie pomyślnie, to zostaniemy przekierowani na stronę skąd można pobrać obraz płyty instalacyjne Windows.

Microsoft nie podaje informacji czy usługa ta zostanie udostępniana także dla Windows 8.1 czy też  przyszłego Windows 10.

Niestety powyższa usługa nie obejmuje, co dziwne, wersji pre-install czyli zainstalowanej fabrycznie przez producenta.
W przypadku Windowsa który był fabrycznie zainstalowany w notebooku lub komputerze otrzymamy następujący komunikat:
Unsupported Product

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta