Każdy twardziel potrzebuje wsparcia

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
10 minut

nbJOu2wWiększość użytkowników komputerów spotkała się z pojęciem kopia zapasowa, spora grupa osób zdaje sobie sprawę z tego, jak przykre konsekwencje może mieć utrata danych – czy to firmowych, czy osobistych.

Już nie tylko informatycy powtarzają niczym mantrę hasło „róbcie back upy”, dołączyli do nich menadżerowie, szefowie działów i nauczeni doświadczeniem pracownicy z dłuższym stażem…

Zatem – sukces?

Nie ulega wątpliwości, jak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych newralgicznych danych.

To powszechna wiedza, nawet osoby nie związane bezpośrednio z informatyką potrafią wyliczyć co najmniej kilka powodów, dla których w ich firmie ktoś dba, by najcenniejsze pliki dało się odtworzyć w przypadku ich utracenia.

Jednak mało kto orientuje się, jak wykonać kopię zapasową.

Można tę czynność wykonać na kilka sposobów.

Na początek – poznajmy trzy różne typy kopii zapasowych. Wyróżniamy:

  • kopię pełną – jak sama nazwa wskazuje, jest to dokładna awaryjna kopia danych;
  • kopię różnicową – robiona jest wtedy, gdy posiadamy już kopię pełną, ale od czasu jej wykonania zaszły pewne zmiany w danych. Posiadając ostatnią kopię różnicową i pierwszą kopię pełną, możemy bez problemu odtworzyć dane.
  • kopię przyrostową  – podobnie jak w przypadku kopii różnicowej wykonywane są kopie zapasowe tylko tych plików, które zostały utworzone lub zmodyfikowane od momentu wykonania ostatniej normalnej lub przyrostowej kopii zapasowej. Należy pamiętać, że atrybut archiwizacji jest czyszczony i jeżeli chcemy przywrócić dane z kopii przyrostowej, musimy posiadać pełen zestaw back upów – poczynając od kopii pełnej, przez wszystkie wykonane kopie przyrostowe.

Jak możemy wykonać kopie zapasowe?

  1. Program do tworzenia kopii zapasowych.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są ogromne możliwości oferowane przez oprogramowanie i wygoda – aplikacja wykona za nas całą robotę.

Co potrafią takie programy?

Wykonują wszystkie trzy wspomniane typy kopii zapasowych, klonują dyski, potrafią wirtualizować kopie jako dyski, pozwalają przechowywać back upy w chmurze- w zasadzie, co kto sobie zażyczy.

Producenci oprogramowania prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje, które można by jeszcze w aplikacjach zawrzeć.

Wadą jest głównie cena, za profesjonalne oprogramowanie trzeba niestety sporo zapłacić.

Istnieją również programy darmowe, mogą jednak okazać się niewystarczające dla wymagających użytkowników.

Przykłady: Acronis True Image 2015, Ferro Backup System, Arkeia Network Backup
Darmowe: BackUp Maker, Driver Magician Lite, DriveImage XML

  1. Ręczne skopiowanie plików na inny nośnik.

Czynność, którą może wykonać każdy użytkownik, zaznaczając pliki w jednym okienku folderu i przeciągając je do innego, lub korzystając ze skrótów klawiszowych Ctrl+C oraz Ctrl+V. Ten sposób sprawdza się w warunkach domowych, gdy chcemy wykonać dokładną kopię niewielkiej ilości danych. Dysk zewnętrzny, a nawet pendrive bezpiecznie przechowa foldery z filmami, czy pamiątkowymi zdjęciami z wycieczek. Metoda mało wydajna, zdecydowanie nie zalecana w biznesie.

  1. Plik wsadowy.

Operacje wykonywania kopii zapasowych można także wykonywać z plików wsadowych. W tym celu należy wywołać konsolę (cmd.exe) i użyć polecenia ntbackup. Korzystając z tej metody musimy jednak pamiętać o dwóch ograniczeniach – mianowicie polecenie ntbackup nie obsługuje symboli wieloznacznych (np. *), wpisanie „*.txt” czy „*.jpg” nie spowoduje wykonania kopii zapasowych wszystkich plików z wpisanym po symbolu rozszerzeniem. Polecenie to wykona tylko jeden rodzaj kopii, kopię pełną – i to całego folderu, nie pojedynczych plików.

Dla kogo? Małe biura, wykonujące okresowe kopie zapasowe konkretnych folderów, lub też do użytku domowego.

  1. Macierz dyskowa RAID 1- równoczesny zapis danych na kilku nośnikach.

Rozwiązanie to polega na połączeniu ze sobą dwóch, lub większej ilości dysków fizycznych, które przez system operacyjny będą traktowane jako jeden – co za tym idzie, każdy z nich będzie zawierał dokładnie te same dane. Zapis na wszystkich dyskach odbywa się równocześnie, co może zmniejszać jego szybkość, ale jesteśmy w posiadaniu gotowych klonów, gdyby któryś z dysków uległ awarii, ponadto, maszyna może wtedy kontynuować świadczenie usług.

Gdzie sprawdzi się RAID 1? W serwerach, nie zaleca się stosowania tej macierzy dyskowej w warunkach domowych, dla zwykłego użytkownika jest zwyczajnie nieopłacalna.

Czujesz, że po przeczytaniu artykułu masz mętlik w głowie? Nie wiesz, czy w Twojej firmie wykonuje się kopie zapasowe, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Obawiasz się o swoje dane? Porozmawiaj ze swoim informatykiem.

Jeżeli nie posiadasz specjalisty na etacie – zadzwoń do nas.

Każdy z naszych klientów posiada spersonalizowaną procedurę wykonywanie kopii zapasowych.

Wybierzemy dla Ciebie najlepszą metodę tworzenia back upu, wdrożymy rozwiązanie i zapewnimy jego kompleksową obsługę.

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!