Przyjemny dotyk w Windows 10

Autor wpisu
lukasz-avatar-dreamiteamŁukasz Matuszewski
Czas potrzebny na przeczytanie
7 minut

W zależności od tego czy mamy podpiętą klawiaturę, czy nie – zmieniać się będzie interfejs użytkownika – raz przystosowany do dotyku, a raz do myszki i klawiatury. Windows 10 wprowadza Tryb Tablet (nazwa kodowa Continuum) który ma wpływ na doznania dotyku w całym systemie.

Nowy system dostosuje Menu Start z dynamicznymi kafelkami. W zależności od trybu pracy (tryb zwykły / tryb tabletowy), menu start jest klasyczne lub przy trybie tablet zajmuje cały ekran co ułatwi nawigowanie dotykiem. Funkcjonalność ta pomoże przyjemnie korzystać z Menu Start w każdej sytuacji.

Ikona Tryb tablet
Ustawienia systemowe, aplikacje uniwersalne (pobierane ze sklepu Windows) są dotowane do przełączania się pomiędzy trybami. W trybie klasycznym aplikacje są okienkowe, można zmieniać rozmiar okna. W trybie tablet aplikacje automatycznie robią się pełna ekranowe.

Tak wygląda aplikacja uniwersalna w trybie tablet:

Tryb tablet

A tak wygląda aplikacja uniwersalna w trybie zwykłym:

Tryb zwykły

Windows 10 umożliwia automatyczne przechodzenia w tryb tabletu i powrót do klasycznego. System wykrywa czy nasze urządzenie pracuje jako tablet czy jako notebook – przydatne gdy mamy urządzenie 2w1.

Ustawienia
Na konferencji BUILD 2015 na przełomie kwietnia i maja  wiceprezes działu oprogramowania w firmie Microsoft Joe Belfiore powiedział „każdy telefon będzie jednocześnie twoim komputerem”.

Gigand z Redmond wprowadzi do telefonów „Tryb tablet” – Continuum for Phones.

Po połączeniu kablem HDMI smartfona i komputera z Windowsem, na ekranie tego drugiego – w miejscu menu start – pojawi się ekran główny naszego telefonu.

Z tego miejsca można uruchomić dowolną aplikację w trybie desktopowym i korzystać z niej przy pomocy myszki i klawiatury.

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!