Dlaczego MacBook`i są takie drogie? Bo Cię stać tylko na owoce :)

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
10 minut

apple-36282_1280

Cześć! 🙂

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego MacBook`i są takie drogie ?

Czy chodzi o wysoką cenę białego/srebrnego lakieru w hurcie, o licencję na sprzedaż jabłek od naszych ogrodników z okolic Tarczyna, czy może o coś innego ? 🙂

Otóż śpieszę z wyjaśnieniami:

Kupując nowego laptopa patrzymy w większości na parametry sprzętowe, aby miał szybki, wielordzeniowy procesor, wysokie taktowanie, dużo pamięci RAM dla szybkiej pracy aplikacji, ultra pojemny dysk twardy, na którym przechowamy mnóstwo danych, zainstalowany najnowszy system operacyjny, a w przypadku komputerów do gier także – choć niestety jest to często pomijane przez kupujących! – na zastosowany układ graficzny, ewentualnie także na dołączone oprogramowanie antywirusowe.

Mocny nie zawsze znaczy najlepszy..

A więc chcemy zakupić jak najtańszy komputer spełniający nasze oczekiwania, posiadający mocną konfigurację sprzętową, działający szybko i sprawnie oraz mający przetrwać przynajmniej okres gwarancji, co wydaje się być logicznie uzasadnione.

A gdzie się podziało 'to coś’?apple-ipad-551502_1280

Problem polega na tym, że mało kto patrzy na jakość wykorzystanych do produkcji komputera materiałów.

Ci, którzy zwracają uwagę najczęściej skupiają się na komputerach marki DELL (lub wyższych seriach komputerów innych marek), gdzie producent oferuje 2, 3-, a nawet 4-ro letnią gwarancję typu NBD – Next Bussines Day – w razie wystąpienia usterki to serwis przyjeżdża do klienta.

Tym sposobem oszczędzamy ok 2-3 tygodnie czasu, bo tyle, a z wysyłkami nawet dłużej, trwa zwykła procedura reklamacyjna u innych producentów.

Tak – dzisiejsze komputery są o wiele bardziej awaryjne niż kiedyś!

Sprzęt to nie wszystko!

Do czego zmierzam?

Otóż, zdecydowana większość woli kupić laptopa, który jest dobry sprzętowo, przy tym względnie tani, kompletnie nie zwracając uwagi na to jak jest wykonany, na ergonomię czy gwarancję.

A potem taki komputer po roku użytkowania potrafi wyglądać bardzo kiepsko.

Pojawiają się przetarcia na obudowie, na klawiaturze w magiczny sposób „znikają” literki, klawisze touchpada zapadają się, czy konstrukcja w okolicach połączenia ekranu z dołem obudowy traci sztywność i skrzypi.

Dlaczego MacBook kosztuje więcej?money-40603_1280

Porównując komputery o podobnej specyfikacji sprzętowej w stosunku do produktów Apple’a konkurencja z Windowsem jest tańsza średnio o kilkaset złotych, czasami nawet mając lepsze parametry.

Z czego wynika ta różnica? W dużym stopniu właśnie z jakości użytych materiałów, ich spasowania i trwałości.

Weźmy na przykład takiego MacBook Air’a 13.

Cała konstrukcja mimo swojej względnie małej wagi i „cienkości” jest bardzo sztywna, nie ugina się w dziwnych miejscach np. w okolicy klawiatury, aluminiowa obudowa nie ma tendencji do rysowania się, czy „palcowania”.

Chodzi o efekt zostawiania widocznych odcisków przy każdym dotknięciu, co zdarza się nawet w droższych urządzeniach – wysokich seriach DELL`a, czy Lenovo.

Od blisko roku wykorzystuję do pracy właśnie taki komputer.

Sprzęt często jest przenoszony, otwierany, zamykany, eksploatowany dość intensywnie, a jednak klawisze klawiatury ciągle są w pozycji jak na początku.

Nie zapadają się, nie wycierają, na touchpadzie czy w okolicach nie ma śladów po palcach/otarć itp.

W porównaniu z poprzednimi jakie używałem, a zaznaczam iż wcale nie były to słabe maszyny, ma się wrażenie, że komputer jest jakby z zupełnie innej półki.

Ciągle wygląda i działa bardzo dobrze, inaczej mówiąc „trzyma się” 🙂

Wrażenia te potęgują takie smaczki jak chociażby wtyczka ładowarki MagSafe która rozłącza się przy szarpnięciu kablem – co już kilka razy uratowało komputer przed upadkiem.

Świetnie działający touchpad – wierzcie mi że ciężko przyzwyczaić się do jakiegokolwiek innego, czy sam czas pracy na baterii rzędu 8 i więcej godzin.

Gdyby istniała wyszukiwarka z kryterium wyboru jakości i przyjazności dla użytkownika poszukiwanego komputera myślę, że w 5-stopniowej skali zwracałaby „brak wyników”, po zaznaczeniu opcji niższej niż cztery gwiazdki 🙂

the-business-man-713327_1280Dłużej niż rozwiązania konkurencji zachowuje młodość.

Kupując MacBook`a dostajemy w zasadzie komplet podstawowych aplikacji i na dobrą sprawę nie musimy niczego więcej doinstalowywać. Działa po wyciągnięciu z pudełka.

Dodatkowo MacOS zawiera bardzo fajny pakiet biurowy, który jednak ciężko porównać do Office’a Microsoftu.

Ale ważne, że jest i to w pełni funkcjonalny, czego brakuje w systemach Windows.

Ponadto, cały czas mamy zapewnione aktualizacje od Apple’a, zarówno aplikacji, jak i systemu operacyjnego do nowszych wersji, z czym bywa różnie w przypadku oprogramowania konkurencji.

Zresztą sam MacOS, jego budowa, intuicyjność, komfort użytkowania, czy chociażby stabilność i szybkość pracy zasługują na ogromną pochwałę.

Więcej o wrażeniach z użytkowania MacBook`a pod kątem software’owym pisałem już w poprzednim artykule, dostępnym tu: Myślisz o MacBook`u? Ale po co!?

Kolejna sprawa to sama marka.

Nie ma co ukrywać, faktem jest, że Apple ma swoją liczną grupę fanów, którzy kupią wszystko i może sobie pozwolić na wyższe ceny swoich produktów.

A to też przekłada się na prestiż – użytkownicy MacBooków, iPhonów czy iPadów to bardzo często Szefowie firm, Członkowie Zarządu, czy Menadżerowie.
apple-311246_1280

Płacimy za kolor i logo jabłuszka? Czy jest to ślepa wiara, że ich rozwiązania są najlepsze?

Moim zdaniem NIE.

Faktycznie jakość, innowacyjność, prestiż i design tych produktów zostawia konkurencję w tyle.

Apple zdaje się nie mieć w ofercie sprzętu poniżej wyznaczonych już przez siebie standardów.

Brak serii typu „economy class” powoduje że użytkownicy tych produktów są postrzegani jako 'fanboye’, kupują dobry sprzęt który bywa kosztowny, ALE ze świadomością dobrze wydanej gotówki.

I coś w tym musi być – zapytajcie znajomych czy są zadowoleni ze swojego urządzenia – telefonu, tabletu, czy komputera marki Apple.

Zdecydowana większość odpowie że TAK i jeszcze poleci Wam zakup 🙂 I to jest promocja 🙂 A czy Wy jesteście zadowoleni?

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!