Logowanie do komputera za pomocą kamery

Autor wpisu
lukasz-avatar-dreamiteamŁukasz Matuszewski
Czas potrzebny na przeczytanie
5 minut

man-475559_1280Hasło do komputera, hasło do programów, systemów, kody PIN to obecnie nasza szara rzeczywistość…

Jak dobrze wiemy jest to niewygodne rozwiązanie, które sprawia, że wrażliwe dane są podatne na różne zagrożenia np.: kradzież tożsamości w sieci. Często użytkowcy zapisują hasła na kartach, umieszczanych w widocznym miejscu, co mija się z celem istnienia hasła jako zabezpieczenia.

Czy nie fajniej byłoby się logować do komputerów, systemów odciskiem palca lub swoim wizerunkiem? Tak się dzieje w amerykańskich filmach, ale nie tylko… Czytnik linii papilarnych jest już standardowym wyposażeniem komputerów biznesowych.

Są także systemy, które poprzez kamerkę rozpoznają twarz  i autoryzują nasz dostęp do systemu. W nowym systemie Microsoft Windows 10 pojawia się funkcja Windows Hello, która zwiększa bezpieczeństwa naszej tożsamości.

Główne koncepcje Windows Hello

Windows Hello ma zastąpić zwykłe hasła,  ma korzystać z różnych rozwiązań związanych z biometrią czyli skanerów linii papilarnych czy kamer z funkcją podczerwieni. Już można logować się za pomocą odcisku palca, a w niedalekiej przyszłości wystarczy tylko pokazanie twarzy do kamerki wbudowanej w laptop. A może zapach, analiza głosu… a może wystarczy nasza obecność obok komputera.
Nie musisz już używać zewnętrznej aplikacji do zarządzania logowania odciskiem palca. W Windows 10 wykorzystasz Windows Hello.

1

Technologię opracowano na potrzeby kontrolera Kinect i ciągle jest stosowana w konsolach Xbox 360 oraz Xbox One z tym urządzeniem.

Jak tłumaczy to Microsoft?

,,Takie rozwiązanie problemu logowania pozwoli na wyeliminowanie dziesiątek haseł, problemów z zapominaniem ich, a także – co w sumie najbardziej pożyteczne – z ich kradzieżą. Oczywiście w przypadku rozpoznawania twarzy potrzebna będzie kamera, a odcisków palców – ich czytnik. Co więcej, jeżeli strona internetowa będzie posiadać wsparcie dla „technologii Hello”, wówczas również rozpozna użytkownika za pomocą innej, nazwanej Microsoft Passport.

Tak wygląda logowanie do komputera za pomocą Windows Hello
(znak charakterystyczny to ikona uśmiechniętej buźki):

Logowanie Windows Hello

Jesteśmy o krok od takich rozwiązań jakie spotykamy w filmach Sci-Fi. Logowanie na podstawie tęczówki oka, czy naszego DNA niedługo zaszczyci swoją obecnością w naszych komputerach osobistych.

Niewykluczone też, że wzorem urządzeń mobilnych Apple i Samsunga zabezpieczenia biometryczne trafią również do smartfonów z Windows 10.

Windows 10 ukazał się 29 lipca 2015.

Oficjalny film Microsoftu prezentujący możliwości Windows Hello między innymi logowania za pomocą wizerunku:

 

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!