Cyberprzestępcy znów atakują!

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
5 minut

cyberprzestępcy atakują!

Cyberprzestępcy nie ustają w wymyślaniu coraz to bardziej wyrafinowanych programów, których głównym zadaniem jest uniemożliwić Ci korzystanie z Twoich plików.

Jaki mają w tym interes?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze,  które cyberprzestępcy chcą wyłudzić za pomocą osławionego i modnego ostatnio Ransomware, czyli oprogramowania, którego głównym zadaniem jest zaszyfrować pliki i wymusić wpłatę określonej sumy pieniędzy celem odblokowania dostępu do plików.

Niebezpieczeństwo wśród nas

Nowy CTB Locker jest jednym z takich narzędzi. To bardzo niebezpieczny program, a cyber-rabusie wykorzystali do tego niepowtarzalną okazję…

Wraz z nową polityką Microsoftu o darmowym uaktualnieniu do Windows 10, przestępcy dość szybko zrozumieli jaką daje to szansę i wykorzystują to do wymuszania okupów.

Użytkownik, który czeka na aktualizację do Windows 10, może zobaczyć na mailu wiadomość od adresu update@microsoft.com i uznać, że nadeszła jego kolej na pobranie aktualizacji.

Wiadomość jest łudząco podobna (!) do wiadomości wyświetlanej przez oficjalny kanał dystrybucji w systemach Windows.

To sprawia, że można się łatwo pomylić i przez to doprowadzić do utraty swoich najcenniejszych danych, których odzyskanie wcale nie jest pewne po zaszyfrowaniu ich a nawet po wpłaceniu okupu.

Pamiętajmy, że Microsoft nigdy nie informuje o aktualizacjach drogą poczty elektronicznej, tylko i wyłącznie przez Windows Update!

Nie dajmy się nabrać, i najważniejsze, nie zgadzajmy się na szantaż.

Regularnie róbmy backup najważniejszych danych na oddzielnych nośnikach. W razie sytuacji po zarażeniu, najważniejsze i najcenniejsze informacje, nie padły ofiarą złodziei szukających łatwego zysku.

W poprzednim artykule zwróciliśmy uwagę na inne niebezpieczeństwa, z którymi mogą spotkać się użytkownicy – pracownicy i osoby prywatne.

Czy jesteś w grupie ryzyka?
Sprawdź tutaj : http://bit.ly/chcesz-utracic-dane

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami! Znajdziemy odpowiedź i opublikujemy na naszym blogu.

WIĘCEJ O NAS NA:
youtube.com/user/DreamITeam
facebook.com/DreamITeamspzoo
twitter.com/DreamITeam
linkedin.com/company/dreamiteam/

Źródło obrazka: pixabay
https://pixabay.com/pl/pieni%C4%85dze-pistolet-dollar-rozb%C3%B3j-941228/

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!