Brak danych, to bolączka wszystkich szefów…

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta

Wyjaśnię na początku jaki to problem: dane.

A dokładniej to szybki dostęp do aktualnych danych o działaniu firmy. Dane o rentowności kontraktów, projektów, klientów. Dane o aktualnej i prognozowanej sprzedaży. Aktualne dane o wykorzystaniu budżetu. Przychody i koszty na bieżąco. To i jeszcze wiele innych raportów potrzebnych jest do sprawnego zarządzania firmą. I tego szefom najczęściej najbardziej brakuje. W większości firm dane te trafiają do zarządu z dużym opóźnieniem.

I u mnie, do niedawna, też tak było!

Z pomocą przyszła technologia, a dokładniej aplikacja PowerBI od Microsoftu i szybko rozwijający się trend analizy big data. Aplikacja PowerBI zaciąga automatycznie dane z różnych baz danych i przedstawia je w postaci prostych interaktywnych raportów. Dowolność przestawienia danych jest przeogromna. Dane można jednym kliknięciem filtrować po każdej osobie, kliencie, dacie, zakresie. Dane zmieniają się online przedstawiając to co potrzebujemy w ułamkach sekund.

PowerBI zaciąga dane prosto z baz danych. Bazy danych mogą być w chmurze, mogą być też online u Was w firmie. PowerBI może pobierać dane właściwie na bieżąco, zaraz po wprowadzeniu ich do Waszych systemów przez pracowników lub klientów.

U mnie w firmie PowerBI zaciąga dane z systemu CRM oraz programu sprzedażowego. Robi to kilka razy dziennie, przez co praktycznie na bieżąco mam podgląd na większość parametrów.

Samo ustawienie systemu współpracy danych z PowerBI pomógł mi zrobić mój zaufany partner specjalizujący się w tego typu wdrożeniach: firma Antheap.  Konfiguracja polegała na ustawieniu systemów baz danych i powiązaniu danych z platformą PowerBI.

Chłopaki z Antheap uporządkowali dane, stworzyli połączenia do tych danych specjalnymi konektorami, a następnie stworzyli piękne i czytelne raporty. Na kolorowych wykresach świetnie widać wszystkie dane nawet przy ich ogromnej ilości. Obecnie wystarczy jeden rzut oka i od razu widać, gdzie jest problem.

Przestałem czekać na raporty i przez to działać na oślep. Od teraz mogę podejmować decyzje w oparciu o konkretne dane.

          przykladowy_raport_BI

Przykładowy raport PowerBI (dane testowe)

Korzyści z wdrożenia PowerBI?

Oszczędność czasu w skali miesiąca jest ogromna. Oceniam ją na kilkanaście godzin, które mam teraz na rozwój firmy, a nie grzebanie w excelu. Kiedy przychodzę do biura, po prostu odpalam komputer i przeglądam raporty. Mogę też oczywiście przeglądać je na smartfonie (jest apka na Android i IOS). Praktycznie przestałem prosić kogokolwiek o przysyłanie mi raportów. Pracownicy wpisują dane do systemów i PowerBI robi swoją robotę.

Jeśli macie podobny problem to zachęcam do kontaktu z nami w sprawie zakupu licencji na PowerBI oraz z firmą Antheap, która Wam to wszystko skonfiguruje.