Co to jest audyt bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie i kiedy warto go przeprowadzić?

Kategoria:  Audyt IT
Data wpisu:  26.08.2022
Czas potrzebny na przeczytanie:  10 minut

Bezpieczeństwo w sieci jest tak samo ważne, jak bezpieczeństwo w prawdziwym świecie. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia komputerów oraz wykonywać regularne audyty cyberbezpieczeństwa. Czym jest audyt bezpieczeństwa? Ile kosztuje audyt bezpieczeństwa informacji? Jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa informacji? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Cyberbezpieczeństwo w pracy

Dbanie o bezpieczeństwo wygląda zupełnie inaczej w wirtualnym świecie. Zagrożeniem dla systemów informatycznych firmy są konie trojańskie. Programy antywirusowe często je widzą, ale nie potrafią się ich pozbyć. W tym czasie cyberprzestępca może wykraść dane przedsiębiorstwa.  Zniszczyć jej reputację nie wychodząc nawet z domu, a tylko klikając w klawiaturę. Także pracownicy firmy mogą stanowić zagrożenie, kiedy nieświadomie wystawią na próbę bezpieczeństwo danych. Technologia jest dziś niezwykle przydatna, zwłaszcza w miejscach pracy. Obecnie żadne przedsiębiorstwo nie może się bez niej obejść. Jednak jest ona także podatna na cyberataki. Z tego powodu tak ważny jest regularny audyt bezpieczeństwa IT. Pozwala on sprawdzić i upewnić się, czy firmowe dane oraz sieć są odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi atakami.

Audyt bezpieczeństwa – co to jest?

Czym jest audyt bezpieczeństwa? To kompleksowa ocena bezpieczeństwa systemów IT i danych firmy, która polega na sprawdzeniu stosowanych zabezpieczeń oraz procedur i polityki. Jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa informacji? Audyt bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie to usługa, która pozwala określić stan zabezpieczeń sieci, serwerów i systemu informatycznego, a także czy polityki dotyczące bezpieczeństwa IT przedsiębiorstwa i procedur zasobów ICT są właściwie przestrzegane. Audyt obejmuje fragmenty infrastruktury, konkretne elementy lub większy obszar. Tego rodzaju usługi są wykonywane przez specjalistów inżynierów. Wynik audytu jest przedstawiony w formie raportu. Jego celem jest ustalenie poziomu bezpieczeństwa IT, przegląd procedur oraz inwentaryzacja zasobów sieci, co umożliwia wskazanie luk w systemie, a także wykrycie potencjalnych zagrożeń i przygotowanie planu działania w razie problemów.

Ile kosztuje audyt bezpieczeństwa informacji?

Audyt bezpieczeństwa informacji powinien być przeprowadzany w regularnych odstępach czasowych. Dlatego najlepiej wykupić specjalny abonament dla firm. Oferujemy abonament dla przedsiębiorstw, w których znajduje się między innymi regularny audyt informatyczny Warszawa i nie tylko. Nasze usługi kierujemy do wszystkich firm w Polsce, które nie potrzebują własnego działu IT, ponieważ posiadają zaledwie kilka komputerów oraz serwer. Naszymi klientami są zwykle biura rachunkowe, firmy usługowe i produkcyjne, a także kancelarie prawne. W ramach abonamentu zapewniamy prace, które są konieczne do wykonania, aby przedsiębiorstwo było w pełni bezpieczne.

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta