Problemy informatyczne zdarzają się we wszystkich firmach i są niestety dość częstym zjawiskiem. Poważne usterki mogą wpływać na działalność przedsiębiorstwa w większym lub mniejszym stopniu. Aby im zaradzić wystarczy skontaktować się z helpdesk, czyli działem umożliwiającym sprawne i szybkie usuwanie awarii. Co to jest helpdesk? Jaka jest poprawna nazwa helpdesk czy help desk? Praca w help desk – na czym polega?
W dzisiejszym świecie funkcjonowanie przedsiębiorstw opiera się na sprawnym systemie informatycznym. Właściwie nie sposób znaleźć firmę, której pracownicy nie wykorzystują do pracy komputerów i internetu. Tymczasem nawet niewielkie awarie mogą wpłynąć negatywnie na działanie przedsiębiorstwa i zupełnie zdezorganizować działanie firmy. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza IT lub korzystanie z usług firmy informatycznej, która na co dzień dba zarówno o sprzęt, sieć firmową, oprogramowanie czy serwery. Helpdesk to narzędzie, które pozwala pracownikom Twojej firmy na komfortową pracę. Usługa ta sprawia, że szybko znikają wszelkie usterki i awarie (są one naprawiane lub usuwane na bieżąco), dlatego też żaden problem nie wpływa w znacznym stopniu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Helpdesk – co to jest?
Helpdesk stanowi narzędzie umożliwiające szybkie i sprawne rozwiązywanie wszelkich bieżących problemów związanych z działaniem sprzętu, programów czy serwerów. Usługa ta ma na celu zapewnić pracownikom Twojej firmy maksymalny komfort podczas pracy.
Praca w help desk – na czym polega?
Zadaniem pracowników helpdesk jest udzielanie pomocy i szybkiego wsparcia w pozbyciu się problemów informatycznych. Osoba pracująca w takim dziale musi być związana z IT, mieć odpowiednie wykształcenie informatyczne, przejść niezbędne przeszkolenie, dzięki któremu będzie potrafiła pomóc w przypadku wystąpienia awarii lub usterek. Taki pracownik udziela wsparcia i służy pomocą za pośrednictwem telefonu, komunikatora lub specjalnego oprogramowania do pomocy zdalnej. Do obowiązków specjalisty w tym zakresie należy:
- przyjmowanie i klasyfikowanie zgłoszeń,
- szybka reakcja na usterki i awarie,
- szukanie odpowiednich rozwiązań informatycznych,
- rozwiązywanie problemów technicznych – zdalnie lub w siedzibie klienta,
- ewentualnie przekazywanie zgłoszeń do specjalistów – w przypadku bardziej skomplikowanych problemów,
- pisanie raportów dot. awarii oraz przeprowadzonych napraw.
Założeniem działu helpdesk jest utrzymanie infrastruktury informatycznej w firmie i uniknięcie wszelkich przestojów. Aby to było możliwe, pracownicy IT zapewniają pomoc zarówno w przypadku oprogramowania, jak i sprzętu komputerowego. Tym samym dbają o dobre relacje oraz satysfakcję klientów. Usterki są usuwane szybko, i o ile to możliwe – zdalnie. Natomiast poważniejsze awarie naprawia się w firmie klienta. Nowoczesne narzędzia, z których korzysta helpdesk, pozwalają na błyskawiczny kontakt z odpowiednim specjalistą i natychmiastową pomoc. Usługi te najczęściej obejmują:
- usuwanie awarii sprzętu,
- nadzór nad siecią firmową,
- instalacje i konfiguracje oprogramowania,
- dbanie o ochronę i bezpieczeństwo danych,
- wykonywanie okresowych przeglądów i backupów,
- rejestrację zgłoszeń i pomoc merytoryczną.
Zakres usług może być zróżnicowany, w zależności od wielkości firmy i profilu jej działalności.
Helpdesk czy help desk?
Według współczesnych i internetowych słowników języka polskiego, zarówno zapis helpdesk, jak i help desk jest poprawny. Zapis łączny, czyli helpdesk, jest stosowany jednak znacznie częściej. Ponadto może być zapisywany zawsze wielką bądź małą literą lub w następujący sposób: HelpDesk, Help Desk.