Nie daj się zaskoczyć e-fakturze! Przygotuj się już teraz!

Kategoria:  Biznes IT
Data wpisu:  14.12.2022
Czas potrzebny na przeczytanie:  8 minut

e-faktura

Czym jest e-faktura?

E-faktura zwana jest też fakturą ustrukturyzowaną. Jest to dokument elektroniczny (plik z danymi) którego format i wewnętrzna struktury jest narzucona przez organy administracji państwowej, służący do elektronicznej wymiany informacji z Urzędami Skarbowymi w Polsce. Należy tu zaznaczyć, że tej wymianie od podatnika do Urzędu Skarbowego podlegają faktury przychodowe, a od Urzędu Skarbowego do podatnika faktury kosztowe. W uproszczeniu mówiąc, wymiana będzie realizowana w obie strony do i z Urzędu Skarbowego.

Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Finansów: Krajowy System e-Faktur (KSeF) (podatki.gov.pl)

Obowiązek ustawowy

System e-faktur działa już od 1 stycznia 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy z początkiem 2024 roku.
Obecnie działa wersja:

  • Produkcyjna
  • Testowa
  • Demonstracyjna

KSef i data obowiązywania

Na co wpłyną powyżej wspomniane zmiany?

Na ogół dokumenty finansowo księgowe, które są podstawą do rozliczania z Urzędem Skarbowym przechowywane są w oprogramowaniu księgowym danego biura rachunkowego.

Kontrola dokumentów i ich poprawności odbywa się na wniosek Urzędu Skarbowego w miejscu przechowywania dokumentacji.

Wejście w życie obowiązku posiadania wszystkich faktur w bazach Krajowej Administracji Skarbowej zmienia ten stan rzeczy.

Kontrola i weryfikacja dokumentów księgowych odbywać się będzie elektronicznie na podstawie danych zawartych bazach Krajowej administracji Skarbowej dokumentów – KSeF.

Jak możemy Ci pomóc?

Zobaczymy jak pracujesz i pomożemy Ci w stabilny i bezpieczny sposób przejść na e-faktury. Wytłumaczymy Ci dokładnie jakie zmiany będą wprowadzone. Nasza firma pomoże Ci przejść przez proces stworzenia konta dla KSeF, utworzeniu użytkowników i przypisania im odpowiednich uprawnień.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Autor wpisu
Waldemar Staromłyński