Administrator sieci – kompleksowe wsparcie Twojej firmy

Kategoria:  Bezpieczeństwo IT
Data wpisu:  09.01.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  10 minut

Na początek ważny fakt: w obecnych czasach każda firma posiadająca sieć komputerową lub serwer lub dysk sieciowy potrzebuje usług administratora sieci. Nasuwa się więc pytanie: Czy warto zatrudnić własnego administratora sieci? W poniższym artykule wyjaśniamy kto to jest administrator sieci, co robi administrator sieci, jakie ma zadania i obowiązki, i czy może… szpiegować pracowników.

Kto to jest administrator sieci?

Administrator sieci to wysokiej klasy specjalista, który czuwa nad siecią informatyczną w danym przedsiębiorstwie. Posiada, co najmniej, kilkuletnie doświadczenie w administrowaniu środowiskami informatycznymi.

Co robi administrator sieci?

Taki informatyk zajmuje się tworzeniem, usprawnianiem, a także zarządzaniem siecią komputerową. Dba on o jej szybkie, płynne i bezproblemowe działanie w firmach bądź instytucjach publicznych. W razie jakichkolwiek problemów administrator diagnozuje co się dokładnie stało i naprawia usterkę. Ponadto projektuje i nadzoruje budowę sieci lokalnych, a także integruje ze sobą mniejsze sieci w większe całości i łączy je z internetem. Zabezpiecza także sieć lokalną przed niepowołanym dostępem osób z internetu. Dzięki osobie pracującej na stanowisku administratora sieci sprzęt działa bezawaryjnie, podobnie zresztą jak serwery i systemy poczty elektronicznej. Ponadto specjalista również zajmuje się informowaniem oraz instruowaniem pracowników danego przedsiębiorstwa na temat problemów jakie mogą wystąpić w przypadku sieci oraz serwerów oraz różnych zagrożeń, które czyhają w niej na użytkowników. Specjalista przy pomocy różnych systemów zabezpieczeń zapewnia bezpieczeństwo sieci firmowej.

Obowiązki administratora sieci a czas pracy

Problemy i awarie związane z siecią internetową mogą wystąpić w dowolnym momencie – także w weekendy i po godzinie 17:00. Osoba zatrudniona na stanowisku administratora sieci powinna więc być dyspozycyjna. Można z łatwością pogodzić obowiązki administratora sieci i czas pracy – wystarczy zdecydować się na współpracę w formie outsourcingu. Nasza firma IT może być dyspozycyjna całą dobę, a nasi pracownicy nie muszą przebywać w danej firmie, aby zajmować się Twoją siecią czy programami – jeśli więc zdecydujesz się na współpracę z DreamITeam będziesz mógł być spokojny o sieć internetową i serwery w swojej firmie.

Ile zarabia Admin (to potoczna nazwa Administratora IT)?

Obecnie osoba z kilkuletnim doświadczeniem na takim stanowisku może oczekiwać wynagrodzenia pomiędzy 10 tysięcy netto, a nawet 30-50 tysięcy netto miesięcznie. W związku z tym „wynajęcie” takiego specjalisty „na godziny” w formie outsourcingu może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż zatrudnienie go na etacie.

Przykładowe zadania administratora sieci komputerowej

W przypadku takiego stanowiska jak administrator sieci komputerowych – co robi dokładnie osoba zatrudniona na tym stanowisku? Zadania administratora sieci komputerowej mogą polegać na:

• zapewnieniu bezawaryjnej pracy sprzętu w sieci;
• instalowaniu programów i aktualizowaniu nowych wersji oprogramowania;
• kontrolowaniu czy sieć działa poprawnie i nie jest zakłócana;
• nadzorowaniu pracowników przedsiębiorstwa pod względem informatycznym;
• nadzorowaniu urządzeń sieciowych, serwerów, urządzeń bezprzewodowych;
• reagowaniu w przypadku awarii czy niewłaściwego użytkowania sieci czy programów przez pracowników;
• reagowaniu w przypadku włamania lub naruszenia sieci czy programów przez osoby postronne;
• ustalaniu polityki haseł oraz przestrzeganiu jej;
• prowadzeniu szkoleń pracowników (na przykład w zakresie tego, jak bezpiecznie korzystać z sieci);
• doradzaniu, projektowaniu i wskazywaniu niezbędnych programów, jakie należy kupić;
• wskazywaniu na mechanizmy ochronne, które należy zainstalować;
• cyklicznym audytowaniu stanu zabezpieczeń informatycznych i raportowaniu do Zarządu;

Czy należy się bać, że administrator sieci WIFI widzi dane pracowników i odwiedzane przez nich strony?

Wiele osób zastanawia się, czy administrator sieci widzi pliki użytkowników i odwiedzane przez nich strony internetowe. Użytkownicy nie lubią mieć świadomości, że ktoś może ich „podglądać”, mimo iż nie robią nic złego czy niestosownego. W większości przypadków, administrator sieci ma uprawnienia aby sprawdzić jakie strony były odwiedzane przez pracowników firmy. Nie należy się tym jednak przejmować, informacje te nie są nigdzie udostępniane. Administrator sieci lub firma outsourcingowa wynajmująca admin’a podpisuje, dokumenty o zachowaniu poufności danych, gdyż najczęściej pełni także rolę ASI, czyli Administratora Systemów Informatycznych w rozumieniu ustawy o RODO. Ale o tym będzie już inny artykuł …

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta