Jak wdrożyć Zero Trust Microsoft 365 w firmie?

Kategoria:  Blog
Data wpisu:  27.04.2023

Jawna weryfikacja microsoft zero trustZero Trust to strategia bezpieczeństwa IT, która zakłada, że każde urządzenie, aplikacja i użytkownik w sieci powinien być traktowany jako potencjalne zagrożenie. W artykule tym przedstawimy, jak wdrożyć podejście Zero Trust w przypadku rozwiązań chmurowych, takich jak Microsoft 365.

Co to jest Zero Trust?

W ramach podejścia Zero Trust, każde żądanie dostępu do zasobów musi być uwierzytelnione i autoryzowane. Niezależnie od tego, czy pochodzi z wewnątrz czy z zewnątrz sieci.

W przypadku M365, podejście Zero Trust oznacza, że każdy użytkownik, urządzenie i aplikacja musi być uwierzytelnione i autoryzowane przed uzyskaniem dostępu do zasobów w chmurze, takich jak e-maile, dokumenty, kalendarze itp.

Jak wdrożyć podejście Zero Trust w Microsoft 365?

Wdrożenie podejścia Zero Trust w Microsoft 365 wymaga zastosowania kilku kluczowych kroków.

Czym jest Jawna Weryfikacja w modelu Zero Trust?

Jawna Weryfikacja w modelu Zero Trust to proces uwierzytelniania, który wymaga od użytkownika podania co najmniej dwóch rodzajów informacji, takich jak hasło i kod jednorazowy, przed uzyskaniem dostępu do zasobów w chmurze.

Zapewnienia dodatkową warstwę zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem do zasobów w chmurze. Dzięki temu, osoby postronne nie będą miały możliwości uzyskania dostępu do Twoich danych, nawet jeśli dowiedzą się Twojego hasła.

Jakie są zasady korzystania z dostępu z najniższym poziomem uprawnień według modelu Zero Trust?

W modelu Zero Trust, jednym z kluczowych elementów jest korzystanie z dostępu z najniższym poziomem uprawnień. Oznacza to, że użytkownicy mają dostęp tylko do tych funkcji, które są im niezbędne do wykonywania swoich zadań. W ten sposób minimalizuje się ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych i informacji.

Użytkownicy mają dostęp na czas określony. Dzięki temu możliwe jest lepsze zabezpieczenie danych i zadbanie o ich wydajność. Dodatkowo zapewnienie, że użytkownicy nie będą mieli dostępu do informacji, na które nie mają uprawnień.

W ten sposób, przy minimalnej liczbie uprawnień, osiąga się maksymalne bezpieczeństwo i kontrolę nad danymi.

Czym jest podejście „zakładanego naruszenia bezpieczeństwa” w modelu Zero Trust?

Ostatnim ważnym elementem modelu Zero Trust jest podejście „zakładanego naruszenia bezpieczeństwa”. Oznacza to, że przyjmuje się, że każda prośba o dostęp jest potencjalnym zagrożeniem. Aby uzyskać wgląd w potencjalne zagrożenia, stosuje się kompleksowe szyfrowanie i analizę, co ułatwia wykrywanie i wzmocnienie mechanizmów obrony.

Aby wdrożyć podejście Zero Trust w firmie, warto zwrócić się do specjalisty ds. bezpieczeństwa IT.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podejścia Zero Trust, skontaktuj się z nami już dziś. Nasi eksperci pomogą Ci wdrożyć to podejście oraz inne rozwiązania związane z bezpieczeństwem IT.

Autor wpisu
Natalia Traczewska