Niezwykła podróż – z androida na iPhone

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
15 minut

photography-801891_1280Przy zakupie nowego telefonu nieodmiennie powraca problem utraty danych.

Co z tego, że nasz nowy smartfon ma większy ekran?

Nie osłodzi nam to kilku godzin żmudnej pracy przy ręcznym przepisywaniu kontaktów, czy wgrywaniu na telefon kilkudziesięciu ulubionych albumów z muzyką.

Czy można tego uniknąć?

Oczywiście, to bardzo proste – jeśli nowy aparat telefoniczny będzie posiadać ten sam system (lub kolejną jego wersję) to istnieją przecież narzędzia do migracji danych pomiędzy smartfonami. Wielu użytkowników korzysta także z przechowywania swoich plików w chmurze, część osób po prostu przełoży kartę SIM z zapisanymi na niej kontaktami i kartę SD, na której gromadziły swoją muzykę i zdjęcia.

Sprawa ma się jednak nieco inaczej, gdy chcemy przenieść zawartość z telefonu z jednym systemem na drugi z innym, na przykład z Androida na telefon iPhone z iOS. 

Poniżej znajdziecie praktyczne porady, jak w najprostszy sposób zmigrować konkretne dane.

life-863174_1280

1.Poczta, kontakty i kalendarze

W systemie iOS działa kilka klientów poczty – Google, Exchange i Yahoo. Oznacza to, że jeśli nie korzystaliście z usług egzotycznego dostawcy, oprócz poczty łatwo zsynchronizujecie także kalendarz i kontakty – przechowywane na serwerach poczty.
Te kontakty i kalendarze, które zostały zachowane na telefonie z systemem Android, przeniesiemy na telefon iPhone przy użyciu aplikacji do transferu danych. Wiele z nich umożliwia nawet transfer danych przez sieć Wi-Fi, dzięki czemu nie trzeba podłączać telefonu do komputera.
Aplikacje instalujemy na obydwu urządzeniach, po czym łatwo transferujemy dane.

Przykłady aplikacji do migracji kontaktów i kalendarzy:

 • Copy My Data
 • AT&T Mobile Transfer
  (obydwie do pobrania z Google Play oraz App Store )

finger-769300_1280
By przenieść na telefon iPhone kalendarze i kontakty z serwisów FacebookTwitterSina WeiboTencent Weibolub lub z innej aplikacji mediów społecznościowych wystarczy, że ściągniemy ją na telefon i zalogujemy się na nasze konto, a następnie włączymy opcję „Kalendarze i Kontakty”.

2.Zdjęcia i nagrania wideo

Pliki video i zdjęcia przeniesiemy za pomocą aplikacji, wymienionych w punkcie 1. (Copy My Data, AT&T Mobile Transfer), lub komputera z programem iTunes.
Jak? W pierwszym przypadku aplikacja poprowadzi nas za rękę, w drugim wystarczy znaleźć zdjęcia i filmy na telefonie z systemem Android, przenieść je na komputer, a następnie zsynchronizować je z programem iTunes.

 • Po pierwsze musimy podłączyć telefon z systemem Android do komputera i znaleźć w folderze karta pamięci/pamięć wewnętrzna zdjęcia oraz filmy. Na większości urządzeń znajdują się one w katalogu DCIM \ Camera. Jeśli posiadamy komputer Mac, by przenieść te dane, musimy posiadać zainstalowany program Android File Transfer, w którym znajdziemy wspomniany katalog.
 • Następnie wybieramy te zdjęcia i filmy, które chcemy przenieść. Zaznaczamy je i kopiujemy do dowolnego folderu na komputerze – możemy to zrobić po prostu przeciągając zaznaczone pliki, lub za pomocą skrótów klawiszowych CTRL+C/CTRL+V dla Windows, CMD+C/CMD+V dla MacOS.
 • Po skopiowaniu plików, odłączamy telefon z systemem Android od komputera.
 • Nadszedł czas na podłączenie nowego smartphona iPhone. Gdy już zostanie wykryty przez komputer, otwieramy program iTunes na komputerze i klikamy ikonę telefonu iPhone.
 • Wybieramy Zdjęcia, zaznaczamy pole wyboru „Synchronizuj zdjęcia z”  i wybieramy katalog, w którym zostały zachowane zdjęcia. Jeśli chcemy przenieść także nagrania wideo, zaznaczamy pole wyboru „Dołącz nagrania wideo”.
 • Klikamy przycisk Zastosuj.
 • Et voila! Zdjęcia i filmy zostały przeniesione. Na iPhonie można je znaleźć w sekcji Zdjęcia > Albumy.

mobile-605422_1280

3. Muzyka

By cieszyć się ulubionymi utworami na smartfonie od Apple, przenosimy je w ten sam sposób, co wideo i zdjęcia.

 • Po pierwsze musimy podłączyć telefon z systemem Android do komputera i znaleźć w folderze karta pamięci/pamięć wewnętrzna pliki muzyczne. Na większości urządzeń znajdują się one w katalogu Music. Jeśli posiadamy komputer Mac, by przenieść te dane, musimy posiadać zainstalowany program Android File Transfer, w którym znajdziemy wspomniany katalog.
 • Następnie wybieramy utwory, które chcemy przenieść. Zaznaczamy je i kopiujemy do dowolnego folderu na komputerze – możemy to zrobić po prostu przeciągając zaznaczone pliki, lub za pomocą skrótów klawiszowych CTRL+C/CTRL+V dla Windows, CMD+C/CMD+V dla MacOS.
 • Po skopiowaniu plików, odłączamy telefon z systemem Android od komputera.
 • Nadszedł czas na podłączenie nowego smartphona iPhone. Gdy już zostanie wykryty przez komputer, otwieramy program iTunes na komputerze – przechodzimy do widoku Biblioteki i klikamy pozycję Muzyka.
 • Otwieramy katalog z plikami muzycznymi, zaznaczamy je, a następnie przeciągamy je do widoku Muzyka w programie iTunes.
 • Klikamy pozycję iPhone i wybieramy opcję Muzyka. Możemy zsynchronizować całą bibliotekę albo wybrać tylko właśnie dodane utwory i wykonawców.
 • Klikamy opcję Synchronizuj. Pliki muzyczne znajdziemy na telefonie iPhone w aplikacji Muzyka.

Uwaga! Jeśli mamy już muzykę komputerze z programem iTunes, możemy skonfigurować tę aplikację do automatycznej synchronizacji z innymi urządzeniami Apple przez sieć Wi-Fi. Dzięki temu muzyka będzie zawsze aktualna na obu urządzeniach  bez konieczności wykonywania jakichkolwiek innych czynności.

books-552607_1280

4. Książki, dokumenty i pliki PDF

Żeby móc wykorzystać swój smartfon jako czytnik ebooków, lub dokumentów tekstowych, wykonaj poniższe kroki:

 • Po pierwsze musimy podłączyć telefon z systemem Android do komputera i znaleźć w
  folderze karta pamięci/pamięć wewnętrzna pliki pdf i/lub ebooki. Na większości
  urządzeń znajdują się one w katalogu Documents lub Books. Jeśli posiadamy komputer
  Mac, by przenieść te dane, musimy posiadać zainstalowany program Android File Transfer,
  w którym znajdziemy wspomniany katalog.
 • Następnie wybieramy pliki tekstowe, które chcemy przenieść. Zaznaczamy je i
  kopiujemy do dowolnego folderu na komputerze – możemy to zrobić po prostu przeciągając zaznaczone
  pliki, lub za pomocą skrótów klawiszowych CTRL+C/CTRL+V dla Windows, CMD+C/CMD+V dla MacOS.
 • Po skopiowaniu plików, odłączamy telefon z systemem Android od komputera.
 • Nadszedł czas na podłączenie nowego smartphona iPhone. Gdy już zostanie wykryty przez komputer,
  otwieramy program iTunes na komputerze, klikamy w pozycję iPhone, wybieramy opcję
  Książki. Zaznaczamy pole wyboru Synchronizuj książki, a następnie kliknij przycisk
  Synchronizuj.
 • Książki ePub i pliki PDF znajdziesz na telefonie iPhone w aplikacji iBooks > Wszystko/Książki/Pliki PDF.

Uwaga! Jeśli pobierałeś ebooki przy użyciu aplikacji Kindle, Nook i Google Play Books można bez trudu otwierać je na telefonie iPhone. Wystarczy zainstalować aplikację, z której korzystałeś na poprzednim systemie, zalogować się i ściągnąć książki ponownie.

Pomysł na artykuł zawdzięczamy zwyciężczyni naszego InfoMagicznego Konkursu.

Masz pytania lub problemy informatyczne? Zgłoś je do nas i weź udział w konkursie! Znajdziemy na nie odpowiedź i opublikujemy na blogu, a Ty wygrasz magicznego pendrive’a!

WP_20150916_16_35_21_Pro

Więcej informacji tutaj: http://dreamiteam.pl/blog/2015/08/24/zglos-swoj-problem/

ZNAJDŹ NAS NA:
youtube.com/user/DreamITeam
facebook.com/DreamITeamspzoo
twitter.com/DreamITeam
linkedin.com/company/dreamiteam/
 

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!