Wirusy i Facebook – brońmy się!

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta
Czas potrzebny na przeczytanie
7 minut

Uwaga na wirusy na facebooku

„Kilka minut po siódmej, zobaczyłem na Facebook jakiś link od znajomego. Bez zastanowienia kliknąłem w niego i… nic się nie stało. Pomyślałem: „Dziwne”. Za kilka godzin to moi znajomi dostali taki link… ode mnie. ” I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby był to link z ciekawym artykułem lub filmem, a nie z wirusem.”

Wirusy to coraz częstszy przypadek w sieciach społecznościowych. Im większa jest liczba użytkowników tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś kliknie, pobierze, a co gorsze zainstaluje wtyczkę i będzie zarażał kolejne osoby.

Jak działają wirusy na Facebooku ?  

Schemat działania wirusów na Facebooku jest dość prosty, lecz coraz bardziej wyrafinowany. Jednym ze sposobów zarażania naszego konta są wpisy, które pojawią się na naszej „Tablicy” lub wiadomości prywatne od naszych znajomych.

Są to na przykład linki do filmików z naszym zdjęciem profilowym oraz kilkoma odnośnikami do dziwnych stron:

podejrzany_profilpodejrzane_linki

Po kliknięciu w podane linki z „naszym filmikiem” jesteśmy przekierowywani do serwisu imitującego YouTube. Proponuje on pobranie specjalnej wtyczki. Zdarzają się też takie, które proszą o zalogowanie się poprzez nasze konto na Facebooku. Aplikacja dalej prosi nas o pozwolenie na udostępnianie postów, wysyłanie wiadomości itd.

I to jest najbardziej groźnie!!

Taka aplikacja zostaje przez nas autoryzowana, aby działać w naszym imieniu. Wtedy pozostajemy zarażeni na stałe, dopóki jej nie usuniemy.

Jak się bronić na Facebook? 

Sposób jest chyba najbardziej oczywisty oraz ogólnodostępny:

Bądź podejrzliwy i patrz co klikasz !!

  • Zastanów się czy dana strona nie wzbudza Twoich podejrzeń?
  • Nie loguj się do serwisów, których nie znasz, poprzez Twoje konto na Facebooku.
  • Zwróć uwagę na wiadomości od „zainfekowanych” znajomych.
  • Nie odbieraj dziwnych wiadomości, a już na pewno na nie nie klikaj!

Jak z tym walczyć? Co robić, gdy ktoś nam zgłasza, że rozsyłamy spam?

Szybko sprawdź listę aplikacji, które korzystają z Twoich danych:
1. Zaloguj się do swojego konta na Facebook,
2. W prawym górnym rogu otwórz menu kontekstowe oznaczone ikoną w czerwonej ramce, a następnie kliknij w „Ustawienia”:

Menu facebooka

3. W menu po lewej stronie wejdź do zakładki „Aplikacje”.

Przykładowy widok tej zakładki:
Usuwanie aplikacji dozwolonych

4. Przy aplikacji, którą chcesz zablokować (nie wiesz do czego służy, nie pamiętasz co robi) klikasz w „X”, czyli „Usuń”. Potwierdzasz usunięcie danej aplikacji. I zrobione!
5. Powtarzasz czynność dla każdej aplikacji, której nie znasz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po takim przypadku zarażenia zalecamy, abyś jak najszybciej zmienił hasła do kont bankowych, pocztowych oraz innego rodzaju Twoich danych. Nie wiadomo, jakie informacje może wyciągnąć dana aplikacja lub wtyczka do aplikacji, która Cię zaraziła.

Zwróć także uwagę na różnego rodzaju grupy na Facebooku, które oferują „1000 nieofoliowanych iPhone’ów 7” lub inne rzeczy, które mogą wydać się mega okazją. Na 100% będzie to haczyk, aby Cię złowić! Często ktoś (może to być złośliwa aplikacja lub fałszywe konto użytkownika), bez naszego pytania dodaje nas do takiej grupy. Opuść ją jak najszybciej i zaznacz opcję „Zablokuj możliwość dodania mnie ponownie do tej grupy”.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie zabezpieczenia swojego konta na Facebooku i w innych mediach społecznościowych, nie bój się pytać Twoich InfoMagików!

Masz problem informatyczny?

Skontaktuj się z nami!