Dlaczego warto wykonywać audyt informatyczny?

Autor wpisu
Czas potrzebny na przeczytanie
10 minut

Dziś przedsiębiorstwa znajdujące się na polskim rynku w wyraźnej większości korzystają z komputerów, różnych systemów informatycznych i sieci internetowej. W takich miejscach niezbędny jest regularny audyt systemów informatycznych. Czym jest audyt informatyczny? W jakim celu wykonuje się audyt informatyczny?

Czym jest audyt informatyczny?

Według definicji, którą można znaleźć w słowniku, audyt informatyczny to szereg różnorodnych działań, które mają zapewnić prawidłowe, sprawne oraz szybkie funkcjonowanie systemów informatycznych. W tym celu wykonuje się co jakiś czas przeglądy, a także stale monitoruje się, czy wszystko działa tak, jak należy.

W jakim celu wykonuje się audyt informatyczny?

Audyt systemów informatycznych to działania mające skontrolować czy systemy stosowane w danej firmie działają prawidłowo, ale nie tylko. Audyt bezpieczeństwa informatycznego polega na różnych działaniach, które wykonuje się w celu sprawdzenia czy stosowane rozwiązania są bezpieczne, działają prawidłowo i są zgodne z założeniami oraz obowiązującym prawem oraz zasadami. Audyt systemów informatycznych powinien być obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa niezależnie od jego rozmiarów, ponieważ obecnie narzędzia, bez których nie sposób obejść się w pracy to oprogramowanie, systemy informatyczne, strony internetowe, a także i profile w różnych mediach społecznościowych. Warto zauważyć, że dziś ważne dokumenty firmowe są przechowywane oraz przetwarzane głównie w formie cyfrowej, dlatego też warto zadbać o bezpieczeństwo i poprawne działanie z uwagi na nie.

Na czym dokładnie polega audyt informatyczny?

Audyt bezpieczeństwa informatycznego polega na sprawdzaniu różnych elementów infrastruktury informatycznej w firmie, co pozwala ustalić, czy działają one poprawnie czy jednak wymagają modyfikacji i optymalizacji. Dzięki audytowi można przeanalizować najważniejsze procesy (i nie tylko) pod kątem efektywności oraz bezpieczeństwa. Regularny przegląd systemu, oprogramowania, zabezpieczeń i sieci pozwala na poznanie obecnego stanu firmowego IT.

Korzyści płynące z przeprowadzenia audytu informatycznego

Regularny audyt informatyczny ma wiele zalet. Firmowemu IT zagraża wiele niebezpieczeństw, takich jak uszkodzenie systemu, utrata ważnych danych, a nawet ich kradzież. Jak pokazują statystyki – nawet 90% polskich firm odnotowało w 2019 roku różne incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Audyt IT umożliwia uszczelnić system oraz sprawdzić oprogramowanie i sprzęt, co ma znaczenia dla wygody pracowników, ale i bezpieczeństwa firmy. Dzięki takiej kontroli biznes zachowuje również ciągłość funkcjonowania i dzięki temu nie odnotowuje strat finansowych związanych z zastojem firmy spowodowanym problemami ze sprzętem czy oprogramowaniem. Kolejną zaletą przeprowadzania audytu jest to, że dzięki niemu można ustalić jaka jest kondycja infrastruktury IT oraz co dokładnie się na nią składa – z jakiego oprogramowania korzystają pracownicy, do jakich programów mają dostęp poszczególne osoby, czy aplikacje są pozyskane z legalnego źródła, w jakim stanie technicznym są urządzenia itd. Audyt pozwala również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zapobiega wydanie dużych pieniędzy związanych z ewentualną naprawą systemu, oprogramowania, sprzętu itd.

Audyt bezpieczeństwa informatycznego cena

Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą jak profesjonalny audyt bezpieczeństwa informatycznego, cena jest przez nas ustalana indywidualnie – w zależności od tego, jak duża jest firma, ile działań należy wykonać, ilu komputerów używają pracownicy, do ilu i jakich programów mają dostęp itd. Zapraszamy do kontaktu, podczas rozmowy ustalimy zakres działań oraz ostateczną kwotę usługi.