5 szybkich sposobów na przyspieszenie Twojego komputera.

Kategoria:  Archiwum
Data wpisu:  10.09.2013
Czas potrzebny na przeczytanie:  5 minut

Bardzo często zdarza się, że mamy problemy z komputerem, system coraz wolniej się uruchamia, a włączenie jakiegokolwiek programu zajmuje wieki. Jest jednak kilka szybkich i prostych sposobów na przyspieszenie pracy naszego komputera.

1.   Defragmentacja dysków twardych

Pierwszym i podstawowym krokiem w przypadku spowolnionej pracy komputera jest przeprowadzenie defragmentacji dysków twardych, która polega na scaleniu poszczególnych części  przechowywanych danych w jedną, co powoduje, iż komputer nie musi odczytywać ich z różnych obszarów dysku twardego, a zatem każda aplikacja uruchamia się szybciej.

Do defragmentacji możemy wykorzystać systemowy defragmentrator lub skorzystać z programów, które taką funkcją posiadają i zrobią to o wiele szybciej. Defragmentacja była bardzo ważna szczególnie w komputerach ze starszymi wersjami systemów operacyjnych, np: Windows XP. Nowsze komputery z systemami od Windows Vista do najnowszych wersji z Windows 8 posiadają lepsze oprogramowanie do defragmentacji dysków.

2.   Analiza programów startowych Windows i tych w tle

Analiza programów startowych pozwala na wykrycie programów, które uruchamiają się wraz z startem systemu Windows, a tym samym spowalniają jego start i bardzo często pracuję w tle, mimo że tego nie widzimy i obciążają procesor dodatkowymi zadaniami, co z kolei powoduje spadek wydajności komputera. Używając wbudowanych w system lub specjalnych dodatkowych programów możemy łatwo wykryć i wyłączyć niepotrzebne oprogramowanie.

3.   Analiza temperatur pracy komputera

Analiza temperatur pracy pozwala nam na wykrycie, które z elementów komputera zaczynają się przegrzewać pod obciążeniem, czyli w czasie jego pracy, a co za tym idzie skraca się ich żywotność oraz spada wydajność. Niejednokrotnie jest to spowodowane zwykłem zakurzeniem wnętrza stacji komputera. Zapobiegawczo powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu przedmuchać jego podzespoły. Należy w szczególności zwracać uwagę na czystość radiatorów oraz wentylatorów.  Przedmuchanie powinno być przeprowadzone ostrożnie. Możemy do tego użyć specjalnego potwietrza w spray lub kompresora bezolejowego. Kompresor taki powinien być na wyposażeniu każdego dobrego serwisu komputerowego. Nie powoduje on zachlapania komputera olejem, tak jak mogą to zrobić zwykłe najtańsze kompresory.

4.   Pamięć wirtualna

Pamięć wirtualna jest obszarem na dysku twardym komputera wykorzystywanym do umieszczania w niej różnych obliczeń wykonywanych przez procesor. Należy odpowiednio dobrać wielkość i miejsce przechowywania tej pamięci aby komputer działała wydajniej. Możemy go zwiększyć, zmniejszyć lub przenieść na inną partycję komputera w panelu sterowania.

5.   Rozdzielenie partycji

Dobrym sposobem na zwiększenie wydajności komputera jest instalowanie wszystkich aplikacji gier itp. na partycji innej niż systemowa. Czyli jeśli system mamy na partycji C to staramy się instalować większość aplikacji np. na partycji D. Efekt finalny jest taki, iż komputer podczas swojej pracy nie ma dodatkowo obciążonej partycji systemowej i jego praca jest znacznie szybsza. Zwiększa to także bezpieczeństwo naszych danych, gdyż partycja inna niż systemowa jest mniej narażona na zniszczenie w wyniku wirusów.

Te kilka prostych zabiegów pozwoli na przyspieszenie komputera i lepszą organizację pracy. Warto poświęcić kilka chwil, by móc korzystać z szybkiego i efektywnego sprzętu, który sprawi, że nasze działania będą wydajniejsze.

Autor wpisu
michal-avatar-dreamiteamMichał Ruta