Gdzie można użyć podpisu kwalifikowanego?

Kategoria:  Bezpieczeństwo IT
Data wpisu:  13.03.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  4

Co to jest podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany jest jednym z rodzajów podpisów elektronicznych, opartym na certyfikacie kwalifikowanym. Wykorzystując go w procesie elektronicznego podpisywania dokumentów posiada pełną moc prawną i jest równoważny z podpisem własnoręcznym. Spełnia określone wymagania prawne, a jego wykorzystanie gwarantuje bezpieczeństwo podpisu. Umożliwia on jednoznaczne potwierdzenie tożsamości osoby podpisującej, a także chroni dokument przed nieautoryzowanymi zmianami.

Jest szczególnie ważny w przypadku dokumentów, które wymagają szczególnej ochrony, takich jak umowy, deklaracje podatkowe, dokumenty medyczne czy dokumenty bankowe. Dzięki niemu można uniknąć fałszerstw i przekrętów. Działa na zasadzie szyfrowania danych i pozwala na jednoznaczne potwierdzenie tożsamości osoby, która podpisała dokument. Jest nie tylko bezpieczny, ale także wygodny w użyciu. Można go stosować na wiele sposobów, np. przez przeglądarkę internetową czy aplikację dedykowaną do podpisywania dokumentów. Dzięki temu można z łatwością podpisywać dokumenty, nawet będąc w podróży czy pracując zdalnie.

Kto wydaje e-podpis? Czy podpis elektroniczny jest ważny bezterminowo?

Jest on wydawany przez dostawców usług certyfikacyjnych i wymaga posiadania certyfikatu. Aby sprawdzić listę oficjalnych dostawców, można odwiedzić strony dystrybutorów, takich jak EuroCert – punkty sprzedaży.

Podpis kwalifikowany musisz wyrobić osobiście, w celu jednoznacznego potwierdzenia tożsamości. Jednak cały proces nie zajmuje więcej niż 20 minut, co oznacza, że można łatwo załatwić to w ciągu przerwy na lunch. W trakcie wizyty u dostawcy usług certyfikacyjnych, specjalista wyjaśni wszystkie szczegóły związane z korzystaniem z podpisu kwalifikowanego, takie jak zasady jego używania i sposoby przechowywania.

e-podpis Eurocert

Podpis certyfikowany możesz wyrobić w siedzibie naszej firmy, a my przeprowadzimy Cię przez cały proces. Wszystkie szczegóły oraz cenę znajdziesz na tej stronie.

Jakie dokumenty mogę podpisać za pomocą podpisu elektronicznego?

Podpis kwalifikowany możesz złożyć na wielu dokumentach, umowach, które podpisuje się własnoręcznie. Możesz go użyć, podczas:

 1. Elektronicznego podpisywania dokumentów w firmach, w tym umów, faktur, zamówień, deklaracji podatkowych, itp.
 2. Składania dokumentów w urzędach administracyjnych, w tym e-deklaracji, wniosków o wydanie dokumentów, zaświadczeń itp.
 3. Elektronicznego składania ofert w przetargach publicznych.
 4. Elektronicznego podpisywania dokumentów w sektorze bankowym, w tym umów o kredyt, rachunków bankowych, przelewów itp.
 5. Elektronicznej identyfikacji w różnych systemach i aplikacjach, w tym w urzędach skarbowych, ZUS, bankach itp.
 6. Podpisywania dokumentów w sprawach sądowych, w tym cywilnych, karnych i administracyjnych.
 7. Składania wniosków o założenie działalności gospodarczej i podpisywanie umów z Urzędem Skarbowym i ZUS.
 8. Podpisywania dokumentów związanych z certyfikacją i audytami.

Jak użyć podpisu kwalifikowanego?

 1. Otwórz dokument, który chcesz podpisać, możesz użyć programu do edycji tekstu, programu do przeglądania dokumentu.
 2. Wybierz opcję „Użyj podpisu kwalifikowanego”.
 3. Teraz podaj kod PIN do klucza prywatnego. To część procedury zabezpieczającej, która zapewnia, że podpis jest autoryzowany. Ważne jest, aby utrzymać kod PIN w tajemnicy i nie udostępniać go nikomu.
 4. Następnie dokument zostanie automatycznie podpisany, za pomocą podpisu kwalifikowanego.
 5. Sprawdź, poprawność podpisu. Wszystkie informacje, takie jak data i czas podpisania, nazwa osoby lub organizacji, która podpisała dokument, itp.

Sprawdź również nasz artykuł- Podpis Kwalifikowany podstawowe informacje

Autor wpisu
Natalia Traczewska