Jak zapewnić bezpieczeństwo IT? Kontrola w średniej firmie

Kategoria:  Bezpieczeństwo IT
Data wpisu:  30.03.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  6 minut

Systemy IT są nieodłącznym elementem większości firm, tak jak każdy inny system, są one narażone na awarie i ataki. Dlatego istotne jest, aby dział IT regularnie kontrolował i przeglądał systemy, aby zapobiec ewentualnym przestojom, które mogą poważnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych systemów, które wymagają szczególnej uwagi i regularnych kontroli.

Kontrola kopii zapasowych

Jak pewnie słyszałeś, przedsiębiorcy dzielą się na dwa typy:” tych, którzy backup już robią, lub dopiero robić będą”.

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby mieć kopię zapasową swoich danych, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do awarii sprzętu lub ataku złośliwego oprogramowania.

Istnieje standard informatyczny 3-2-1, który określa minimalne wymagania odnośnie kopii zapasowych.

Według standardu 3-2-1- powinieneś wziąć pod uwagę następujące elementy przy tworzeniu kopii zapasowych:

 1. Określ, jakie dane chcesz zabezpieczyć
 2. Określ jak często, chcesz przeprowadzać kopie zapasowe.
 3. Wybierz odpowiednie narzędzie do tworzenia kopii zapasowych. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, w tym oprogramowanie wbudowane w systemy operacyjne, jak również płatne i darmowe narzędzia zewnętrzne.
 4. Określ, gdzie chcesz przechowywać kopie zapasowe. Można skorzystać z dysków zewnętrznych, pamięci USB, chmury lub serwera NAS.
 5. Wykonaj pierwszą kopię zapasową
 6. Regularnie twórz kolejne kopie zgodnie z harmonogramem. Pamiętaj, że częstotliwość tworzenia kopii zapasowych zależy od ilości i rodzaju danych, jakie przechowujesz.
 7. Testuj swoje kopie zapasowe, aby upewnić się, że są one kompleksowe i nie uszkodziły się w trakcie tworzenia lub przechowywania.

Jak często robić kopie zapasowe?

Zaleca się, aby robić kopie zapasowe regularnie, najlepiej raz dziennie lub częściej, w zależności od częstotliwości i ilości wprowadzanych zmian do plików. Dzięki regularnym backupom, można mieć pewność, że w przypadku awarii sprzętu lub innych problemów technicznych, będziemy w stanie odtworzyć dane z ostatniej kopii zapasowej.

Gdzie trzymać kopie zapasowe?

Zgodnie ze standardem 3-2-1, kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, takim jak chmura lub zewnętrzny dysk twardy. Ważne jest aby każda z co najmniej 2 kopii zapasowych była w innym miejscu niż ta pierwsza. W przypadku losowego zdarzenia takiego jak pożar, zalanie, kradzież lub inna katastrofa, móc skorzystać z kopii, która znajduje się w innym miejscu niż główne dane. Może to być np: inna lokalizacja firmy, rozwiązanie chmurowe lub w przypadku małej firmy może to być po prostu zabranie kopii zapasowej z firmy do domu.

Przykład:
Jeśli firma posiada 1 serwer z danymi to powinna posiadać 2 kopie zapasowe. Jedną kopię na 2 dyski USB, drugą kopię na urządzeniu NAS. Dyski USB powinny być rotacyjnie zabierane poza siedzibę firmy. Zamiast dysków USB lub urządzenia NAS można wykorzystać usługi chmurowe, co daje nam pewność, że nasze dane są bezpieczne i dostępne z dowolnego miejsca na świecie.

Kontrola serwerów fizycznych lub serwerów chmurowych

Część firm posiada jeszcze serwery fizyczne, a część przechodzi już na rozwiązania chmurowe. Chmura jest coraz popularniejsza w firmach, ponieważ umożliwia łatwe i bezpieczne przechowywanie danych oraz dostęp do nich z różnych urządzeń.

Oto kilka punktów, które należy kontrolować na serwerach:

 1. Kontrola zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do danych, czyli kto ma do czego dostęp w firmie
 2. Kontrola stosowania odpowiednich mechanizmy uwierzytelniania, czyli np: czy użytkownicy korzystają z MFA. 
 3. Kontrola zajętości miejsca na dyskach osobistych i dyskach wspólnych użytkowników
 4. Kontrola innych zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa, np: takich jak Intune, Defender.

  Ekran komputera zrób aktualizację oprogramowania

Kontrola urządzeń sieciowych

Wiele urządzeń w Twoim biurze jest połączonych ze sobą poprzez sieć. Kontrola urządzeń sieciowych jest ważnym aspektem bezpieczeństwa w sieci oraz prywatności użytkowników. Dlatego warto znać podstawowe zasady kontrolowania urządzeń sieciowych i jakie narzędzia do tego wykorzystać.

Najważniejsze co należy robić przy urządzeniach sieciowych to:

 1. Regularny przegląd logów urządzeń pod kątem naruszenia zabezpieczeń
 2. Przegląd wersji oprogramowania i aktualizacja w przypadku nowszych wersji.
 3. Dokumentacja wszystkich zmian

Dlaczego ważne jest regularne aktualizowanie urządzeń sieciowych?

 1. Aktualizacje zwiększają bezpieczeństwo urządzeń, poprawiając luki w oprogramowaniu i zwiększając odporność na ataki złośliwego oprogramowania.
 2. Aktualizacje wprowadzają nowe funkcje i usprawnienia, co pozwala na lepsze wykorzystanie urządzeń i poprawienie ich wydajność.
 3. Aktualizacje mogą naprawić problemy związane z połączeniami sieciowymi, co przekłada się na lepszą jakość sieci i szybszy transfer danych.

Kontrola i bezpieczeństwo Twojej strony internetowej i poczty

Hosting jest to miejsce na serwera firmy hostingowej, gdzie przechowywana jest Twoje strona internetowa i poczta elektroniczna. Bez hostingu, Twoja strona internetowa lub aplikacja nie będzie dostępna publicznie, ponieważ potrzebuje miejsca na serwerze, na którym będą przechowywane pliki. Jest to szczególnie ważne, jeśli strona internetowa ma dużo odwiedzających lub wymaga szybkiego czasu odpowiedzi. Dlatego hosting jest ważnym elementem dla Twojej firmy, jeśli chcesz utrzymać swoją obecność online. Powinieneś przykładać dużą uwagę do kontroli i jakości hostingu.

Najważniejsze pod kątem kontroli hostingu jest:

 1. Wiedzieć kto ma do niego hasła i dostęp – nie wolno różnym osobom lub firmom podawać tego samego loginu i hasła
 2. Wiedzieć czy firma hostingowa wykonuje regularne kopie zapasowe Twojej strony internetowej – przeczytaj o tym w regulaminie lub zapytaj usługodawcę
 3. Przeglądanie zajętości skrzynek i powierzchni wykorzystywanej na pliki lub bazy danych
 4. Aktualizowane oprogramowanie Twojej strony internetowej – zwykle jest to oprogramowanie CMS typu WordPress. Aktualizacje powinny być wykonywane minimum raz w miesiącu.

W tym artykule dowiesz się jakie korzyści niesie za sobą przejście na M365.

PODSUMOWANIE

Regularna kontrola jest niezbędnym elementem funkcjonowania firmy. Do najważniejszych systemów, które powinny być regularnie kontrolowane, należą: kopie zapasowe, serwery fizyczne lub chmurowe, urządzenia sieciowe oraz bezpieczeństwo strony internetowej i poczty. Każdy z tych systemów wymaga dokładnej kontroli i regularnego przeglądu, aby firma uniknęła przestojów. Teraz już wiesz jak kontrolować poszczególne systemy w Twojej firmie.

Autor wpisu
Natalia Traczewska