Bezpieczeństwo IT jest jednym z najważniejszych aspektów, szczególnie dla firm i instytucji. Zapewnienie ochrony przed cyberatakami i kradzieżą danych powinno być priorytetem. Większość firm i organizacji przechowuje swoje dane w chmurze i korzysta z różnych aplikacji. W tym artykule dowiesz się jakie dobre praktyki warto wdrożyć, aby zadbać o bezpieczeństwo.
Jakie dobre praktyki pozwolą zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?
- Regularne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa.
- Wdrożenie odpowiednich rozwiązań zabezpieczających sieć i aplikacje
- antywirusy, np. WithSecure
- szyfrowanie
- uwierzytelnianie wieloskładnikowe, czyli 2FA/ MFA
- dobra zapora sieciowa z funkcją UTM w każdym oddziale firmy
- bezpieczne połączenia VPN, np. Fortinet
- podział sieci na segmenty, czyli tzw: VLAN
- Regularne wykonywanie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich w standardzie informatycznym 3-2-1. Można to robić przy pomocy Acronis.
- Wdrażanie polityki haseł i wymuszanie zmian co 3 miesiące. Więcej o bezpiecznych hasłach, przeczytasz w tym artykule.
- Korzystanie z legalnego i aktualizowanego oprogramowania i systemów operacyjnych.
- Przeprowadzanie audytów IT w celu wykrycia luk i wdrożenia odpowiednich rozwiązań.
- Monitorowanie sieci i aplikacji w celu wykrycia zagrożeń i reagowania.
Czy outsourcing pozwoli zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?
Tak! Outsourcing IT to jedna z opcji, która pozwala na korzystanie z usług zewnętrznych firm informatycznych. Dzięki temu Twoja firma może skorzystać z doświadczenia i wiedzy wielu ekspertów z różnych dziedzin. Możesz wtedy również liczyć na pomoc we wdrażaniu odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa IT, zapewnienia monitoringu sieci oraz szkoleniu pracowników. Outsourcing pozwala skoncentrować się na swojej głównej działalności, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy.
Więcej o outsourcingu IT dowiesz się tutaj.
Czy audyt pozwoli zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?
Tak! To niezbędne narzędzie, które pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa IT w firmie. Polega na szczegółowej analizie systemów informatycznych, w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń. Pozwala na:
- wcześniejsze wykrycie potencjalnych problemów,
- podjęcie działań mających na celu ochronę użytkowników i plików.
Może obejmować wiele różnych aspektów, takich jak analiza sieci, sprawdzenie zgodności z przepisami prawa, czy weryfikację i zabezpieczenie innych narzędzi. Warto zaznaczyć, że audyt IT powinien być przeprowadzany regularnie, aby zapewnić ciągłość monitorowania systemów i ich aktualizację.
Więcej o audycie IT dowiesz się tutaj.
Bezpieczeństwo IT jest kluczowe dla każdej firmy Wsparcie informatyczne ze strony zewnętrznej takie jak outsourcing IT, czy audyt IT może zwiększyć bezpieczeństwo organizacji i pozwoli Ci się skupić na głównej działalności. Jeśli chcesz porozmawiać o bezpieczeństwie IT w Twojej firmie, umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.