Bezpieczeństwo IT – jak zapewnić je w firmie?

Kategoria:  Blog
Data wpisu:  17.04.2023
Czas potrzebny na przeczytanie:  3 minuty

Bezpieczeństwo IT jest jednym z najważniejszych aspektów, szczególnie dla firm i instytucji. Zapewnienie ochrony przed cyberatakami i kradzieżą danych powinno być priorytetem. Większość firm i organizacji przechowuje swoje dane w chmurze i korzysta z różnych aplikacji. W tym artykule dowiesz się jakie dobre praktyki warto wdrożyć, aby zadbać o bezpieczeństwo.

Jakie dobre praktyki pozwolą zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?

 1. Regularne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa.
 2. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań zabezpieczających sieć i aplikacje
  1. antywirusy, np. WithSecure
  2. szyfrowanie
  3. uwierzytelnianie wieloskładnikowe, czyli 2FA/ MFA
  4. dobra zapora sieciowa z funkcją UTM w każdym oddziale firmy
  5. bezpieczne połączenia VPN, np. Fortinet
  6. podział sieci na segmenty, czyli tzw: VLAN
 3. Regularne wykonywanie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich w standardzie informatycznym 3-2-1. Można to robić przy pomocy Acronis.
 4. Wdrażanie polityki haseł i wymuszanie zmian co 3 miesiące. Więcej o bezpiecznych hasłach, przeczytasz w tym artykule.
 5. Korzystanie z legalnego i aktualizowanego oprogramowania i systemów operacyjnych.
 6. Przeprowadzanie audytów IT w celu wykrycia luk i wdrożenia odpowiednich rozwiązań.
 7. Monitorowanie sieci i aplikacji w celu wykrycia zagrożeń i reagowania.

Czy outsourcing pozwoli zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?

Tak! Outsourcing IT to jedna z opcji, która pozwala na korzystanie z usług zewnętrznych firm informatycznych. Dzięki temu Twoja firma może skorzystać z doświadczenia i wiedzy wielu ekspertów z różnych dziedzin. Możesz wtedy również liczyć na pomoc we wdrażaniu odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa IT, zapewnienia monitoringu sieci oraz szkoleniu pracowników. Outsourcing pozwala skoncentrować się na swojej głównej działalności, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy.

Więcej o outsourcingu IT dowiesz się tutaj.

Czy audyt pozwoli zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie?

Tak! To niezbędne narzędzie, które pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa IT w firmie. Polega na szczegółowej analizie systemów informatycznych, w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń. Pozwala na:

 • wcześniejsze wykrycie potencjalnych problemów,
 • podjęcie działań mających na celu ochronę użytkowników i plików.

Może obejmować wiele różnych aspektów, takich jak analiza sieci, sprawdzenie zgodności z przepisami prawa, czy weryfikację i zabezpieczenie innych narzędzi. Warto zaznaczyć, że audyt IT powinien być przeprowadzany regularnie, aby zapewnić ciągłość monitorowania systemów i ich aktualizację.

Więcej o audycie IT dowiesz się tutaj.

Bezpieczeństwo IT jest kluczowe dla każdej firmy Wsparcie informatyczne ze strony zewnętrznej takie jak outsourcing IT, czy audyt IT może zwiększyć bezpieczeństwo organizacji i pozwoli Ci się skupić na głównej działalności. Jeśli chcesz porozmawiać o bezpieczeństwie IT w Twojej firmie, umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.

Autor wpisu
Natalia Traczewska